Lenovo sætter fokus på tilbehør til mobilt arbejde med helt nyt brand

Når du senere i år køber tilbehør som mus og powerbanks fra Lenovo, vil det ske under sub-brandet Go. De første produkter er på vej.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lenovos tilbehør til selskabets computere har levet et stille liv, men sådan skal det ikke være længere. Fremover skal eksempelvis mus og powerbanks markedsføres under eget navn, nemlig sub-brandet Lenovo Go, oplyser Lenovo i en international pressemeddelelse.

Det nye koncept har noget med corona at gøre. Go-mærket skal nemlig sættes på produkter, som gør det nemmere at arbejde mobilt; produkterne er ifølge Lenovo skabt til hybride arbejdspladser.

Den nye powerbank har høj kapacitet. Den nye powerbank har høj kapacitet.

De første to stykker tilbehør under Go-paraplyen er en ny Lenovo Go USB-C Laptop Power Bank (20.000 mAh) og en ny Lenovo Go Wireless Multi-Device Mouse.

Nye måder at arbejde på

Når Lenovo netop nu lancerer sub-brandet skyldes det ifølge selskabet nye måder at arbejde på. Lenovos nylige undersøgelse Future of Work og Digital Transformation afslører, at et stort flertal af de adspurgte virksomheder (83 procent) forventer fjernarbejde mindst halvdelen af tiden, og 60 procent af medarbejderne er glade for at gøre det.

Lenovo Go sigter mod at levere de supplerende værktøjer, der effektivt bygger bro over kløften mellem kontor og hjem og strækningen derimellem. Tilbehør skal leve op til forventningen om, at det kan og bør være nemt at arbejde hvor som helst, begrunder Lenovo.

Musen kan indstilles til at styre forskellige enheder. Musen kan indstilles til at styre forskellige enheder.

Powerbanken Lenovo Go USB-C Laptop Power Bank er på hele 20.000 mAh, mens musen Lenovo Go Wireless Multi-Device Mouse kan fungere trådløst og er ergonomisk designet.

Der gives ingen præcis dato, hvornår de to produkter sendes på markedet – heller ingen priser – men de nye enheder vil snart blive efterfulgt af andre produkter til mobilt arbejde, herunder tastaturer og lydprodukter. Lanceringen af alle nyhederne vil ske i løbet af 2021, forklarer Lenovo.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen