Lenovo sætter fokus på tilbehør til mobilt arbejde med helt nyt brand

Når du senere i år køber tilbehør som mus og powerbanks fra Lenovo, vil det ske under sub-brandet Go. De første produkter er på vej.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lenovos tilbehør til selskabets computere har levet et stille liv, men sådan skal det ikke være længere. Fremover skal eksempelvis mus og powerbanks markedsføres under eget navn, nemlig sub-brandet Lenovo Go, oplyser Lenovo i en international pressemeddelelse.

Det nye koncept har noget med corona at gøre. Go-mærket skal nemlig sættes på produkter, som gør det nemmere at arbejde mobilt; produkterne er ifølge Lenovo skabt til hybride arbejdspladser.

Den nye powerbank har høj kapacitet. Den nye powerbank har høj kapacitet.

De første to stykker tilbehør under Go-paraplyen er en ny Lenovo Go USB-C Laptop Power Bank (20.000 mAh) og en ny Lenovo Go Wireless Multi-Device Mouse.

Nye måder at arbejde på

Når Lenovo netop nu lancerer sub-brandet skyldes det ifølge selskabet nye måder at arbejde på. Lenovos nylige undersøgelse Future of Work og Digital Transformation afslører, at et stort flertal af de adspurgte virksomheder (83 procent) forventer fjernarbejde mindst halvdelen af tiden, og 60 procent af medarbejderne er glade for at gøre det.

Lenovo Go sigter mod at levere de supplerende værktøjer, der effektivt bygger bro over kløften mellem kontor og hjem og strækningen derimellem. Tilbehør skal leve op til forventningen om, at det kan og bør være nemt at arbejde hvor som helst, begrunder Lenovo.

Musen kan indstilles til at styre forskellige enheder. Musen kan indstilles til at styre forskellige enheder.

Powerbanken Lenovo Go USB-C Laptop Power Bank er på hele 20.000 mAh, mens musen Lenovo Go Wireless Multi-Device Mouse kan fungere trådløst og er ergonomisk designet.

Der gives ingen præcis dato, hvornår de to produkter sendes på markedet – heller ingen priser – men de nye enheder vil snart blive efterfulgt af andre produkter til mobilt arbejde, herunder tastaturer og lydprodukter. Lanceringen af alle nyhederne vil ske i løbet af 2021, forklarer Lenovo.

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Everllence

Senior Software Engineer - R&D

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S