En enkelt kunde var skyld i det globale netnedbrud

Der skulle blot en fejl hos en enkelt kunde til at vælte store dele af internettet tidligere på ugen. Det forklarer selskabet Fastly, hvor fejlen skete.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tirsdag i denne uge gik en række af verdens største websider i sort – især medienyhedssider. I Danmark gik tv2.dk ned.

Fejlen blev hurtigt sporet til den californiske cloududbyder Fastly, der fungere som ”relæ” for en række mediehuse – for at sikre hurtigere webadgang for brugerne uanset, hvor de befinder sig. Det opsigtsvækkende er, at det var en bug hos en enkelt af Fastlys kunder, som var årsag til det nedbrud, som ramte hjemmesider overalt på kloden.

Bug i dvale siden midt maj

Fastly oplyser ikke, hvilket firma der er tale om. Men buggen har ligget i dvale i Fastlys system siden midten af maj, og da kunden opdaterede sine indstillinger, blev fejlen udløst. Resultatet var, at 85 procent af Fastly gik ned.

”Vi registrerede forstyrrelsen inden for et minut, identificerede og isolerede derefter årsagen og deaktiverede konfigurationen. Inden for 49 minutter fungerede 95 procent af vores netværk som normalt,” udtaler Fastlys teknisk ansvarlige, Nick Rockwell, ifølge The Guardian, som selv blev ramt af nedbruddet.

Kæmpe økonomisk tab

”Selvom der var specifikke forhold, som udløste denne afbrydelse, skulle vi have forudsagt det. Vi leverer funktionskritiske tjenester, og vi behandler enhver handling, der kan forårsage problemer for vore tjenester med den største opmærksomhed og prioritet. Vi undskylder over for vores kunder og dem, der er afhængig af (vores kunder) ...,” tilføjer Nick Rockwell.

Udfaldet har været dyrere for nogle end for andre. Måske har Amazon lidt det største tab. Også denne mastodont inden for online-detailhandel var ramt, og ifølge The Guardian kan Amazon have haft et tab på 6803 US-dollar i sekundet, i alt 32 millioner dollar for hele nedbruddet. Det svarer til knap 200 millioner kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S