Vejrstationer [STORTEST]: Jarnvig flytter ind i din baghave

Med en vejrstation får du detaljerede målinger af vejret lige præcis der, hvor du ønsker det. Hvordan de måler, og hvad de koster, er der dog stor forskel på.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Konrad Vaabensted, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vejrinformationer kan ses overalt. På tv, i avisen og på mobilen. Men at vide, hvordan vejret er på Fyn generelt, er bare ikke det samme som at vide præcis, hvordan det er i baghaven til dit rækkehus i udkanten af Næsby.

Er du interesseret i ultralokale vejrforhold, er en vejrstation vejen frem. De fås i uhyrligt mange afskygninger og i ligeså mange prisklasser. Fælles for dem alle er, at de måler vejret lige, hvor du er. 

https://www.altomdata.dk/guide-5-gode-raad-foer-du-koeber-vejrstation/
Hvad de så måler, og med hvilken præcision de gør det, er der stor forskel på. Her kigger vi på fire løsninger, der spænder vidt – fra hvad man må betegne som entusiastmodellen over den tech-smarte og ned til en af markedets allerbilligste.

På tværs af disse oplever man en tydelig forskel i udstyrets kompleksitet, i brugervenligheden og ikke mindst i tilslutningsmulighederne.

Nogle af vejrstationerne er i stand til at koble sig på internet, så du kan følge vejret, selvom du er langt væk hjemmefra.Tjek eksempelvis, om der har været nedbør nok til, at tomaterne kan klare den, eller om du skal bede naboen vande, mens du er på ferie sydpå. Det kan være guld værd.

Måler også indendørs

Det er ikke nødvendigvis kun de udendørs forhold, der måles. De fleste af testdeltagerne kan også måle inden for hjemmets fire vægge. Nogle blot temperatur og fugtighed, mens andre har avancerede sensorer, der kan måle partikelniveauer, luftkvalitet og endda støjniveau.

Tilsammen kan det give et bredspektret billede af luften omkring dig.

Læses lige nu

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S