Intel sprænger skalaen – nu ryger nanometer

Chipproducenten Intel gør op med industristandarden nm (nanometer). Fremover skal Intel-chip måles i ”A” for ångstrøm.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Siden 2014 har Intel produceret chips med en banebredde på 14 nm (nanometer). Nu indfører producenten en ny standard i chip-betegnelserne, nemlig A for ”ångstrøm”. Ifølge Intel er ”nm” blevet et markedsføringstrick i branchen fremfor en reel måling af ledernes banebredde.

Ændringen blev annonceret på konferencen Intel Accelerated, der blev afholdt i går, mandag. Samtidig annoncerede Intel, at chipproducenten frem mod 2025 vil indføre en ny navnepolitik.

Færre nm skulle sælge chips

Tidligere har Intel, på linje med andre producenter såsom Samsung, fulgt den gængse standard for navngivning af chips. Hver ny chip-generation fik således opgjort tætheden af transistorer i stadig færre opgivne nanometer, hvilket ikke sagde noget om chippens fysiske størrelse.

Hver ny generation blev markeret med ”14 nm”, ”10 nm” og ”7 nm”, uden at betegnelsen havde anden relevans end et markedsføringstrick, mener Intel. Firmaet har haft problemer med at gå fra 14 nm til 10 nm, hvilket har fået Intel til at fastholde ”14 nm” for sine chips som en mere korrekt betegnelse.

Ny skala for nye navne

På konferencen Intel Accelerated løftede Intel sløret for, hvad der skal træde i stedet for betegnelsen ”nm”, nemlig måleenheden ångstrøm forkortet "A". I den fysiske verden svarer en nanometer til 10 A, hvilket igen svarer til 10 i -10. meter.

Første chip, hvor ”nm” bliver droppet, er serien af Alder Lake-processorer, som kommer på markedet senere i år. I stedet for tilføjelsen ”10 nm Enhanced” bliver Alder Lake blot betegnet som en Intel 7.

I samme serie kommer betegnelsen Intel 4 (før kendt som Intel 7nm) på Meteor Lake-processorerne i 2023 samt betegnelsen Intel 3. Derefter bryder Intel med den hidtidige navnerækkefølge og går over til betegnelsen 20A. Skiftet indvarsler ”angstrom-æraen”, som Intel kalder det.

Intel 20A kan forventes i 2024. Derefter kommer Intel 18A, som allerede er i udvikling med forventet lancering i begyndelsen af 2025. Det var en masse navne. Om processorerne så bliver mærkbart hurtigere, det må vi se …

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior IT-Specialist med speciale i sikkerhedsprodukter

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Everllence

    BI Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job