Intel sprænger skalaen – nu ryger nanometer

Chipproducenten Intel gør op med industristandarden nm (nanometer). Fremover skal Intel-chip måles i ”A” for ångstrøm.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Siden 2014 har Intel produceret chips med en banebredde på 14 nm (nanometer). Nu indfører producenten en ny standard i chip-betegnelserne, nemlig A for ”ångstrøm”. Ifølge Intel er ”nm” blevet et markedsføringstrick i branchen fremfor en reel måling af ledernes banebredde.

Ændringen blev annonceret på konferencen Intel Accelerated, der blev afholdt i går, mandag. Samtidig annoncerede Intel, at chipproducenten frem mod 2025 vil indføre en ny navnepolitik.

Færre nm skulle sælge chips

Tidligere har Intel, på linje med andre producenter såsom Samsung, fulgt den gængse standard for navngivning af chips. Hver ny chip-generation fik således opgjort tætheden af transistorer i stadig færre opgivne nanometer, hvilket ikke sagde noget om chippens fysiske størrelse.

Hver ny generation blev markeret med ”14 nm”, ”10 nm” og ”7 nm”, uden at betegnelsen havde anden relevans end et markedsføringstrick, mener Intel. Firmaet har haft problemer med at gå fra 14 nm til 10 nm, hvilket har fået Intel til at fastholde ”14 nm” for sine chips som en mere korrekt betegnelse.

Ny skala for nye navne

På konferencen Intel Accelerated løftede Intel sløret for, hvad der skal træde i stedet for betegnelsen ”nm”, nemlig måleenheden ångstrøm forkortet "A". I den fysiske verden svarer en nanometer til 10 A, hvilket igen svarer til 10 i -10. meter.

Første chip, hvor ”nm” bliver droppet, er serien af Alder Lake-processorer, som kommer på markedet senere i år. I stedet for tilføjelsen ”10 nm Enhanced” bliver Alder Lake blot betegnet som en Intel 7.

I samme serie kommer betegnelsen Intel 4 (før kendt som Intel 7nm) på Meteor Lake-processorerne i 2023 samt betegnelsen Intel 3. Derefter bryder Intel med den hidtidige navnerækkefølge og går over til betegnelsen 20A. Skiftet indvarsler ”angstrom-æraen”, som Intel kalder det.

Intel 20A kan forventes i 2024. Derefter kommer Intel 18A, som allerede er i udvikling med forventet lancering i begyndelsen af 2025. Det var en masse navne. Om processorerne så bliver mærkbart hurtigere, det må vi se …

Læses lige nu

    KMD A/S

    Teknisk Projektleder

    Nordjylland

    It-vest

    Sekretariatschef

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S