Intel sprænger skalaen – nu ryger nanometer

Chipproducenten Intel gør op med industristandarden nm (nanometer). Fremover skal Intel-chip måles i ”A” for ångstrøm.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Siden 2014 har Intel produceret chips med en banebredde på 14 nm (nanometer). Nu indfører producenten en ny standard i chip-betegnelserne, nemlig A for ”ångstrøm”. Ifølge Intel er ”nm” blevet et markedsføringstrick i branchen fremfor en reel måling af ledernes banebredde.

Ændringen blev annonceret på konferencen Intel Accelerated, der blev afholdt i går, mandag. Samtidig annoncerede Intel, at chipproducenten frem mod 2025 vil indføre en ny navnepolitik.

Færre nm skulle sælge chips

Tidligere har Intel, på linje med andre producenter såsom Samsung, fulgt den gængse standard for navngivning af chips. Hver ny chip-generation fik således opgjort tætheden af transistorer i stadig færre opgivne nanometer, hvilket ikke sagde noget om chippens fysiske størrelse.

Hver ny generation blev markeret med ”14 nm”, ”10 nm” og ”7 nm”, uden at betegnelsen havde anden relevans end et markedsføringstrick, mener Intel. Firmaet har haft problemer med at gå fra 14 nm til 10 nm, hvilket har fået Intel til at fastholde ”14 nm” for sine chips som en mere korrekt betegnelse.

Ny skala for nye navne

På konferencen Intel Accelerated løftede Intel sløret for, hvad der skal træde i stedet for betegnelsen ”nm”, nemlig måleenheden ångstrøm forkortet "A". I den fysiske verden svarer en nanometer til 10 A, hvilket igen svarer til 10 i -10. meter.

Første chip, hvor ”nm” bliver droppet, er serien af Alder Lake-processorer, som kommer på markedet senere i år. I stedet for tilføjelsen ”10 nm Enhanced” bliver Alder Lake blot betegnet som en Intel 7.

I samme serie kommer betegnelsen Intel 4 (før kendt som Intel 7nm) på Meteor Lake-processorerne i 2023 samt betegnelsen Intel 3. Derefter bryder Intel med den hidtidige navnerækkefølge og går over til betegnelsen 20A. Skiftet indvarsler ”angstrom-æraen”, som Intel kalder det.

Intel 20A kan forventes i 2024. Derefter kommer Intel 18A, som allerede er i udvikling med forventet lancering i begyndelsen af 2025. Det var en masse navne. Om processorerne så bliver mærkbart hurtigere, det må vi se …

Læses lige nu

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S