Test: B&O Portal Beoplay: Gaming med god stil

Spil er ikke længere bare for nørder, der burer sig inde i soveværelset med blinkende og blippende udstyr i alskens farver. Gaming er for alle, også dem, der går op i god stil.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med B&Os indtog på markedet for gaming-headsets er der grobund for et tjekket look, selv når du er begravet i et hektisk spil Call of Duty. Designet er klassisk B&O. Det minder til forveksling om det nye Beoplay HX med blødt læder og stål som de bærende materialer. 

Portal er først og fremmest skabt til Xbox, hvor man får glæde af Xbox Wireless-tilkobling og Dolby Atmos-teknologi. Effekten er ikke til at tage fejl af. Du får en imponerende realistisk rumfornemmelse, og i det hele taget en ganske forrygende oplevelse, når du spiller. Takket være en virtuel boom-arm får du også fin mikrofonlyd uden at have en kluntet mikrofon ned foran ansigtet.

Som man kan forvente, er Portal heller ikke uden evner, når det gælder musikgengivelse, og du får tilmed en ganske effektiv støjreduktion.

Leverer varen

Batteritiden er ikke imponerende, og prisen er pebret, men Portal er ikke desto mindre et headset, der leverer højt på stort set alle parametre. 

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

    Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S