Sonys nye fotosensor leverer 33 megapixel i fuldt format

Med Sonys nye Alpha 7 IV får du et kamera med en nyudviklet 33 megapixel fuldformats-billedsensor. Også to blitz i Alpha Lightning-systemet er vej til fotofolket.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Skal der være smæk på lyssætningen og den høje opløsning, kan Sonys nye tilføjelser til firmaets foto-linje være værd at undersøge nærmere. Kameraet Alpha 7 IV har udskifteligt objektiv og kommer med en nyudviklet 33 megapixel fuldformats-billedsensor.

Ifølge Sony får Alpha 7 IV nogle af de mest avancerede billedteknologier, herunder den nyeste Bionz XR-billedbehandlingsmotor og en autofokus baseret på flagskibsmodellen Alpha 1.

Hybrid med ultrafølsom sensor

Alpha 7 IV fungerer som et hybrid-kamera. Det vil sige, du både er dækket ind, hvad enten du går efter fotos eller video eller begge dele. Sensoren er en nyudviklet 33 MP fuld-frame bagbelyst Exmor R CMOS med følsomhedsområdet ISO 50-204800.

Med den høje opløsning får du jævn graduering, fine detaljer og teksturer samt reduktion af støj, lover Sony.

Bionz XR-motoren giver autofokus med kontinuerlig optagelse ved 10 fps og stor buffer, så du får en jævn optagelse. I alt har autofokus 759 detektions-punkter. Du kan i realiteten optage fugle og dyrs øjne til både stillbillede og film.

Film kan optages med 4K 60p i Super 35mm-tilstand og op til 4K 30p.

Algoritme sikrer mod overophedning

Ud over Alpha 7 IV har Sony lanceret to trådløse blitz: HVL-F60RM2 og HVL-F46RM. De er skabt til professionelle og til øvede fotografer og leverer flash-ydelse på 200 gange ved 10 billeder pr. sekund for HVL-F60RM2 og 60 gange for HVL-F46RM.

Den optimerede flash-algoritme sikrer, at begge blitz er overophedningsbestandige. Et sæt på fire Ni-MH-batterier (nikkel-metalhydrid) forsyner op til 240 flash for HVL-F60RM2 og op til 320 flash for HVL-F46RM.

Alpha 7 IV kommer på markedet til december med en forventet prislap på 21.500 kroner for kamerahuset. Med objektivkit stiger prisen til 23.000 kroner.

De to flash-modeller er på markedet i november med priser fra 3400 kroner til 5000 kroner.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger PKI-specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S