Sonys nye fotosensor leverer 33 megapixel i fuldt format

Med Sonys nye Alpha 7 IV får du et kamera med en nyudviklet 33 megapixel fuldformats-billedsensor. Også to blitz i Alpha Lightning-systemet er vej til fotofolket.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Skal der være smæk på lyssætningen og den høje opløsning, kan Sonys nye tilføjelser til firmaets foto-linje være værd at undersøge nærmere. Kameraet Alpha 7 IV har udskifteligt objektiv og kommer med en nyudviklet 33 megapixel fuldformats-billedsensor.

Ifølge Sony får Alpha 7 IV nogle af de mest avancerede billedteknologier, herunder den nyeste Bionz XR-billedbehandlingsmotor og en autofokus baseret på flagskibsmodellen Alpha 1.

Hybrid med ultrafølsom sensor

Alpha 7 IV fungerer som et hybrid-kamera. Det vil sige, du både er dækket ind, hvad enten du går efter fotos eller video eller begge dele. Sensoren er en nyudviklet 33 MP fuld-frame bagbelyst Exmor R CMOS med følsomhedsområdet ISO 50-204800.

Med den høje opløsning får du jævn graduering, fine detaljer og teksturer samt reduktion af støj, lover Sony.

Bionz XR-motoren giver autofokus med kontinuerlig optagelse ved 10 fps og stor buffer, så du får en jævn optagelse. I alt har autofokus 759 detektions-punkter. Du kan i realiteten optage fugle og dyrs øjne til både stillbillede og film.

Film kan optages med 4K 60p i Super 35mm-tilstand og op til 4K 30p.

Algoritme sikrer mod overophedning

Ud over Alpha 7 IV har Sony lanceret to trådløse blitz: HVL-F60RM2 og HVL-F46RM. De er skabt til professionelle og til øvede fotografer og leverer flash-ydelse på 200 gange ved 10 billeder pr. sekund for HVL-F60RM2 og 60 gange for HVL-F46RM.

Den optimerede flash-algoritme sikrer, at begge blitz er overophedningsbestandige. Et sæt på fire Ni-MH-batterier (nikkel-metalhydrid) forsyner op til 240 flash for HVL-F60RM2 og op til 320 flash for HVL-F46RM.

Alpha 7 IV kommer på markedet til december med en forventet prislap på 21.500 kroner for kamerahuset. Med objektivkit stiger prisen til 23.000 kroner.

De to flash-modeller er på markedet i november med priser fra 3400 kroner til 5000 kroner.

Mere om samme emne

Region Midtjylland

It-specialist til bruger- og rollestyring

Midtjylland

Netcompany A/S

DevOps Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job