Få HBO Max til halv pris på ubegrænset tid

HBO Max er i luften her i landet fra i dag, med ny app og masser af nyt indhold. Det endda til en lavere pris end HBO Nordic, som nu er pensioneret. Og som om det ikke var nok kan prisen reduceres til det halve, hvis du gør brug af det aktuelle introduktionstilbud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er gode nyheder for dem der er i forvejen abonnere på streaming hos HBO og for dem, der har overvejet at springe på vognen.

For ikke nok med at den uduelige HBO Nordic app nu er pensioneret og erstattet af en ny og bedre model, der er nu også langt mere indhold. og så bliver den månedlige pris på tjenesten, som i dag skifter navn til HBO Max, endda også billigere. Standardprisen er 79 kroner om måneden, men som et introduktionstilbud kan du få adgang til det halve, 39,50 kroner om måneden. Tilbuddet gælder for resten af livet - eller indtil du siger abonnementet op.

Mere indhold og større understøttelse

Således er HBO med et blevet et betydeligt mere attraktivt. Ifølge tjenesten selv er udvalget af film og serier fordoblet. Udover egenproduktioner fra HBO kan man også se indhold fra Warner Bros, DC Entertainment, Cartoon Network, Adult Swim og Turner Classic Movies.

Kompatibiliteten er desuden blevet væsentligt større. Den nye app kan bruges på iOS, iPadOS, MacOS, Apple TV, Android, Android TV, Chromecast, Samsung TV, LG, Chrome OS, Windows, PS5, PS4, Xbox Series X|S og Xbox One, og udvalget af understøttede platforme vil udvides løbende.

Eksisterende abonnementer konverteres automatisk til Max. Du skal blot downloade HBO Max-appen og logge ind. Din månedlige betaling reduceres fra de tidligere 99 kroner til den nuværende pris på 79 kroner. Introduktionstilbuddet er dog kun tilgængeligt for nye medlemmer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura