Test: Denon DNP-800NE: Stor kasse, stort display, stor lyd

Denon er bygget i traditionel og stor hi-fi-størrelse, men det store chassis er ikke kun varm luft.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er ikke noget diminutivt over denne musikstreamer. Denon DNP-800NE er i traditionel hi-fi-størrelse med et chassis, som er 43 centimeter bredt – perfekt sammen med et typisk hi-fi-anlæg.

Selvom enheden ikke er tung med sine 3,9 kilo, så viser et kig ind i den, at der ikke kun er varm luft. Foruden en – for prisklassen – solid strømforsyning finder du også et printkort, som fylder mere end halvdelen af det indvendige areal.

Chassiset er i øvrigt godt fyldt op med passive enheder til den analoge lyddel. Det er en mere kostbar og gammeldags metode end blot at bruge digitale chips til denne del af signalbehandlingen. Men også en mere bekostelig og lydmæssigt ofte bedre løsning.

Sådan ser god traditionel hi-fi ud. Der er masser af plads i det store kabinet.

Trods det ”gammeldags” design får du trådløs multirum via Denons Heos-system og desuden AirPlay 2. Stemmestyring ved hjælp af Google Assistant eller Amazon Alexa er også med i pakken, så der er intet gammeldags over denne del.

Denon har en 32-bit signalbehandling og kan streame fra din pc, Mac, mobiltelefon eller NAS. Men trods de store dimensioner finder du ikke analoge eller digitale indgange, så du kan tilslutte andre kilder. Den har altså ikke den kontrolforstærkerfunktion som for eksempel den billigere Yamaha i testen har, og det kan undre, nu designet lægger op til det.

Med i topstriden

Har du ikke behov for de features, kan du glæde dig over, at Denon er god og let at betjene i hverdagen. Foruden en fjernbetjening i fuld størrelse kan du betjene den med Denon Heos-appen – herunder også multirum til andre Heos-enheder.

Denne del fungerer godt, og du kan hele tiden på det store display på fronten aflæse, hvad der foregår. Her finder du også en volumenkontrol og en multifunktionsknap, så du kan styre en del direkte fra enheden. Ganske godt.

Lydmæssigt er Denon med i topstriden. Ikke overraskende, da producenten har lavet lyd af høj klasse gennem mange årtier.
Der er dog intet gammeldags over gengivelsen, som har pænt med dynamik i hele området og ikke mindst en detaljering, der især klæder klassisk musik.

Klangen er måske lidt kølig, men detaljerne og finheden i øvre mellemtone betyder, at der er godt med overtoner. Det kan for eksempel høres på et klaver, som klinger ud. Der er ikke helt den varme og homogene lyd, som du finder i testens B&W, men målt på ren lydkvalitet er Denon-streameren en klar nummer to efter B&W.

De ret voldsomme dimensioner er en smagssag. Vi afgør dog uden rysten på hånden, at denne musikstreamer fortjener en klar anbefaling.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S