Test: Apple Watch Series 7: Mere Apple på armen

Mere skærmplads og hurtigere opladning er omdrejningspunkt for den syvende generation af Apples ur, som måske nok er en lille opgradering, men kan være prikken over for i'et for dem med hang til et lidt større ur.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Apple Watch er i dag verdens mest solgte ur, og mens det kan synes lidt trist at en beklædningsgenstand, der tidligere gav frirum for personlig udfoldelse nu er endnu et produkt, der kontrolleres benhårdt af én producent, kommer man ikke udenom, at Apples ur, på det teknologiske plan, er et pænt stykke foran resten af markedet.

Mere skærm

7. generation byder først og fremmest på mere skærm. Urkassen er vokset en anelse (vi testede den store 45mm model), men det er først og fremmest fordi rammen er reduceret betydeligt, at du får et større skærmareal end før (tyve procent mere end Series 6).

Det nye Apple Watch, til højre, i sammenligning med forgængeren, Series 6, midtfor, og Series 3, til venstre.

Det er noget der mærkes. Det er ganske enkelt mindre fnidret at betjene uret. Med det større areal har Apple desuden gjort det muligt at vælge skriftstørrelse, så man enten får mere tekst eller større og tydelige tekst på skærmen. Ikonerne er desuden vokset en anelse, flere apps er redesignet for at udnytte arealet bedre, og der er kommet nye, mere ekspansive urskiver samt et tastatur til indtastning og søgninger m.m. (dog kun engelsk på nuværende tidspunkt).

Lysstyrken er ligeledes blevet stærkere, især ved allways-on-tilstand, så du nemmere kan se hvad klokken er, uden at dreje håndleddet. Det kan næsten blive for meget. Vi valgte i hvert fald at skrue en anelse ned. Men svært at klage over. Vi vil i hvert fald hellere have for meget end for lidt.

Stærkere design

I selve udformingen er der ligeledes sket småjusteringer. Både skærm og urkasse er rundere i hjørnerne, hvilket giver et lidt blødere, og, i vores øjne, mere harmonisk look. Skærmen er desuden forstærket, og støvbeskyttelsen opgraderet til IPX6, så uret bør kunne holde til endnu flere strabadser end tidligere.

Batterilevetiden er cirka den samme som forgængeren - maks halvanden dag på en opladning. Men opladningstiden er forbedret, så der er strøm på uret væsentligt hurtigere. En fuld opladning klares på knap en time, når du bruger den nye oplader, der følger med.

Der er noget, der batter noget, ligesom det nye design og den større skærm også løfter oplevelsen.

Der er dog ikke sket meget end det. Ingen nævneværdige nye funktioner, blot den sædvanlige processoropgradering et nyt styresystem.

For dem med sidste års model er det næppe nok til at retfærdiggøre en opgradering, men har du en model der er ældre end det, er det værd at overveje om det er tid til en udskiftning. Især hvis du er til en stor urkasse, for det er i den store 45 mm model forbedringerne mærkes tydeligst.

Pris: fra 3.299 kroner

Samlet vurdering: 6/6 stjerner

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S