Test: WD_Black SN750 SE 1TB: Potent SSD til gameren

Selvom den på sin vis spænder den ben for sit eget potentiale, er der ikke desto mindre et fint forhold mellem kapacitet, ydelse og pris i denne særudgave af WD_Black SN750.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Gaming stiller ikke kun høje krav til grafikkort og processor, men i høj grad også til computerens lagerdisk. Der er ikke noget værre end lange load-tider (okay, i et større eksistentielt perspektiv er der nok, men irriterende er det i hvert fald). En hurtig SSD minimerer den slags problemer, og sådan én får du med WD Black N750 SE.

Beskedent boost

Der er tale om en diskret opgradering af WD_Black N750, først og fremmest med den forskel, at du her får en PCIe 4.0 controller (Gen4x4), som potentielt åbner op for højere hastigheder. Det anvendte NAND modul begrænser dog båndbredden til PCIe Gen3x4 niveau, så ydelsesboostet er beskedent.

Læsehastigheden er angivet til 3,600MB/s og skrivehastigheden til 2,800MB/s i den 1TB-version som vi havde til rådighed. I vores test leverede drevet præcis dette, nærmest til punkt og prikke. Det er hurtigt sammenlignet med de drev du finder i mange gaming-maskiner i dag, så drevet kan være en fin opgradering.

Prisen er desuden ganske fornuftig for denne 1TB version drevet, når man ser på kombinationen af kapacitet og ydelse.

Pris: 969 kroner (1TB)

Bedømmelse: 4/6 stjerner

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job