Windows 11 på vej ud i Danmark – sådan retter du udseendet

Udrulningen af Windows 11 er for alvor kommet til Danmark. Designet er nyt og moderne, men måske bryder du dig ikke om de mest iøjnefaldende ændringer. Heldigvis kan du selv rette tilbage.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Windows 11 rulles nu for alvor ud i Danmark. Redaktionen er bekendt med, at mange læsere med Windows-pc i de seneste dage har fået tilbuddet om at opgradere til den nye variant af Microsofts styresystem. Microsoft begyndte allerede i efteråret at tilbyde Windows 11 til brugere med Windows 10-pc’er, men den automatiske udrulning er ikke sket over hele kloden samtidig af praktiske grunde. Nu er turen så kommet til vores del af verden.

Det første indtryk, man får af styresystemet, er et nyt, mere moderne design, og at Startmenuen bliver vist. Samtidig opdager du, at proceslinjen ser anderledes ud. Ikonerne er nu midtstillet.

Længere afstand

Når du åbner Stifinder, vil afstanden mellem filer, dokumenter og mapper være større, end du som standard havde vænnet dig til med Windows 10.

Desuden vil du opdage, at nogle af menupunkterne er forsvundet i kontekstmenuen, hvis du højreklikker på et dokument. Det gælder for eksempel ”Klip”, ”Kopiér” og ”Omdøb”. De sidder nu øverst eller nederst i menuen i form af små stregikoner.

Nogle pc-brugere er nok ikke begejstrede for at skulle ændre vaner og skulle orientere sig i en brugerflade, som er ændret. Efter et stykke tid vil mange vænne sig til den lidt forandrede måde at navigere på i Windows. Men det er mulighed for at ændre Windows 11 i nogen grad, så den i højere grad ligner det udseende, man har vænnet sig til i Windows 11.

Sådan ændrer du tilbage

For eksempel kan du i Stifinder ændre linjeafstanden mellem dokumenter og mapper. Du vælger blot i menuen foroven Vis > Kompakt visning, så ser Stifinder næsten ud, som den plejer.

Hvis du vil have ikonerne på Proceslinje til at stå venstrestillet ligesom i Windows 10, skal du højreklikke på Proceslinjen og vælge Indstillinger for Proceslinje > Personlig tilpasning > Proceslinje > Justering af Proceslinje. Her vælger du så ”Venstre”.

 Der er stadig enkelte menutekster, som ikke er oversat til dansk.
Der er stadig enkelte menutekster, som ikke er oversat til dansk.

Windows 11 er endnu ikke helt fejlfri. Eksempelvis "frøs" nærværende skribents pc, da billedet på Skrivebordet skulle skiftes. Men mest iøjnefaldende er der stadig menupunkter, som ikke er oversat til dansk, som det fremgår af billedet her på siden.

Vi følger udrulningen af Windows 11 de kommende dage og arbejder på at indhente en kommentar fra Microsoft i Danmark.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S