Lydlegende laver ambient pladespiller

Brian Eno, som er fader til ambientmusikken og producer på nogle af musikhistoriens største værker, har designet en pladespiller med LED-belysning, der afspejler hans ambiente musikideal.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis ikke du kender navnet Brian Eno, så kender du garanteret noget af det musik har været involveret i. Som producer har han spillet en vigtig rolle for lyden på U2s mest ikoniske værker, samt David Bowies berliner-plader, de vigtigste Talkings Heads-plader og i nyere tid arbejdet sammen med blandt andet Coldplay. Derudover har han lagt grundstenen til ambient-genren med værker som Discreet Music og Music for Airports.

https://www.altomdata.dk/pladespillere-stortest-giv-dine-vinyler-de-bedste-vilkaar/

Nu kan han også kalde sig grammofondesigner.

En organisk enhed

I samarbejde med Paul Stolper Gallery har Brian Eno skabt en pladespiller, hvis design lægger sig i forlængelse af lydidealet på hans ambient-plader. Nemlig at bidrage til rummets stemning og udgøre en organisk enhed, uafhængig af skaberen.

Brian Eno med sin pladespiller. Brian Eno med sin pladespiller.

Lysende LED-dioder interagerer med hinanden og danner skiftende farver i akrylskallen, som omgiver dem. Det giver ifølge Brian Eno lyset en særlig stoflig karakter:

“The light from it was tangible as if caught in a cloud of vapor,” fortæller Eno om pladespilleren: “We sat watching for ages, transfixed by this totally new experience of light as a physical presence.”

Det tekniske er der ikke mange oplysninger om, udover at pladespilleren er baseret på en 9V motor med lav støj samt en 18 mm matteret glastallerken og at den er 110mm høj.

Pladespillen sælges via Paul Stolper Gallery i et begrænset oplag på 50 styk. Prisen får man oplyst ved at oprette henvendelse til galleriet, men selvom den formentlig er temmelig pebret, er pladespillerne allerede udsolgt.

Alle billeder: Brian Eno/Paul Stolper Gallery

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job