Lydlegende laver ambient pladespiller

Brian Eno, som er fader til ambientmusikken og producer på nogle af musikhistoriens største værker, har designet en pladespiller med LED-belysning, der afspejler hans ambiente musikideal.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis ikke du kender navnet Brian Eno, så kender du garanteret noget af det musik har været involveret i. Som producer har han spillet en vigtig rolle for lyden på U2s mest ikoniske værker, samt David Bowies berliner-plader, de vigtigste Talkings Heads-plader og i nyere tid arbejdet sammen med blandt andet Coldplay. Derudover har han lagt grundstenen til ambient-genren med værker som Discreet Music og Music for Airports.

https://www.altomdata.dk/pladespillere-stortest-giv-dine-vinyler-de-bedste-vilkaar/

Nu kan han også kalde sig grammofondesigner.

En organisk enhed

I samarbejde med Paul Stolper Gallery har Brian Eno skabt en pladespiller, hvis design lægger sig i forlængelse af lydidealet på hans ambient-plader. Nemlig at bidrage til rummets stemning og udgøre en organisk enhed, uafhængig af skaberen.

Brian Eno med sin pladespiller. Brian Eno med sin pladespiller.

Lysende LED-dioder interagerer med hinanden og danner skiftende farver i akrylskallen, som omgiver dem. Det giver ifølge Brian Eno lyset en særlig stoflig karakter:

“The light from it was tangible as if caught in a cloud of vapor,” fortæller Eno om pladespilleren: “We sat watching for ages, transfixed by this totally new experience of light as a physical presence.”

Det tekniske er der ikke mange oplysninger om, udover at pladespilleren er baseret på en 9V motor med lav støj samt en 18 mm matteret glastallerken og at den er 110mm høj.

Pladespillen sælges via Paul Stolper Gallery i et begrænset oplag på 50 styk. Prisen får man oplyst ved at oprette henvendelse til galleriet, men selvom den formentlig er temmelig pebret, er pladespillerne allerede udsolgt.

Alle billeder: Brian Eno/Paul Stolper Gallery

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect