Test: Netgear GS308EPP: Managed switch med strømforsyning

Der er masser af muligheder for at indstille switchen præcis til dit netværk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den kompakte Netgear GS308EPP kan slå to fluer med ét smæk, fordi denne switch kan overføre både data og strøm via almindelige LAN-kabler. Denne egenskab er smart for virksomheder og private, der benytter sig af opkoblede enheder som overvågningskameraer, Wi-Fi-adgangspunkter, VoIP-telefoni og diverse andre IoT-enheder.

Med denne switch kan man nøjes med at trække et enkelt kabel til hver enhed, så man både sparer penge og får bedre overblik over en ”ormegård”. GS308EPP kan levere op til 30 W til hver af de op til 8 opkoblede enheder, men dog maksimalt 120 W i det hele.

Managed switch

Man kan sagtens bruge GS308EPP som enhver anden ”connect & forget”-switch. Hvis man ikke vil mere end det, vil vi dog hellere anbefale den noget billigere GS108PP med samme antal porte og strømkapacitet, men uden management-faciliteter.

Den testede GS308EPP kan tilgås via Netgears Insight-app på en smartphone eller – bedre, synes vi – en browser og skræddersys efter en installations individuelle behov. Det er lidt som at dykke ned i en avanceret routers menusystem – og en smule nørdet.

Blandt meget andet kan man for hver port bestemme, hvordan den skal rangere i hierarkiet. Det vil sige, at man kan afgøre, om en ports prioritet skal være ”Low”, ”High” eller ”Critical”, samt hvor meget strøm den maksimalt må trække. Der er fornuftige hjælpetekster i nuerne plus en komplet pdf-manual til download.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job