3 åbner for 5G og skruer ned for 3G

Mere end 200 nye mastepositioner over hele landet, et goddag til 5G og et begyndende farvel til 3G. Det er bare nogle af punkterne på teleselskabet 3’s udbygningsplaner for netværket i 2020, som skal sikre, at netværkskapaciteten følger med kundernes støt stigende dataforbrug.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med sine mere end 2.300 mastepositioner fra Gedser til Skagen kunne teleselskabet 3 allerede i 2019 give sine kunder en gennemsnitshastighed på 40 Mbit/s med 4G. Men for at kunne følge med danskernes stigende dataforbrug vil 3 sikre kapaciteten og dækningen i 2020 ved at etablere mere end 200 nye mastepositioner fordelt over hele landet.

Bedre dækning i landområder

På sidste års frekvensauktion købte 3 nyt spektrum på 700 og 900 MHz-båndene, som teleselskabet planlægger at tage i brug i 2020. 700 MHz-båndet skal 3 bruge til 5G, mens de nye frekvenser på 900 MHz-båndet har stort 4G-potentiale i landområderne.

”Frekvenserne på 900 MHz-båndene rækker længere end de kortere frekvenser, som fx 2100 MHz, og giver dermed bredere dækning. Derfor giver det mening for os at etablere 4G på 900 MHz i landområder, hvor befolkningen er spredt ud over et større geografisk område,” forklarer Kim Christensen, der er netværksdirektør hos 3. Han understreger dog, at alle 3’s udbygningsplaner afhænger af, at selskabet får de nødvendige byggetilladelser og lejebetingelser.

Udfasning af 3G i byerne

I byerne tager 3 andre midler i brug for at kunne følge med det stigende dataforbrug. Her vil 2020 byde på en begyndende udfasning af 3G-nettet, som 3 første gang testede på Roskilde Festival i sommer. Udfasningen sker ved at omlægge 2100 MHz-frekvenser fra 3G til 4G, som kan øge hastigheden og kapaciteten i netværket.

”Vi har 15 MHz på 2100 MHz-båndet, hvoraf vi vil begynde med at omlægge de 10 MHz i 2020. Det vil til en start være i byerne, hvor behovet for mere kapacitet er størst, men der er ingen tvivl om, at vi på sigt skal gentage øvelsen over hele landet. Der vil dog stadig gå lidt tid før der bliver slukket for 3G helt,” siger Kim Christensen.

Sideløbende med udfasningen af 3G vil 3 i 2020 også tage de første 5G-frekvenser i brug.

”Alle vores netværksudvidelser og -opgraderinger i 2020 vil være 5G-kompatible. Og så ser vi selvfølgelig frem til 5G-auktionen, som Energistyrelsen planlægger at holde i 2020, hvor 3,5 GHz-båndet kommer i udbud. Når vi får adgang til det, kan vi for alvor øge kapaciteten i netværket og begynde at give kunderne en forsmag på, hvordan fremtidens mobile bredbåndsdækning vil kunne måle sig med fiber,” afslutter Kim Christensen.

Fakta om 3’s netværk

• 3’s netværk består af mere end 2.300 unikke mastepositioner og dækker 99 % af befolkningen med 4G
• 3 planlægger i 2020 at opsætte mere end 200 nye mastepositioner, øge kapacitet og hastighed i de eksisterende master og fortsætte forberedelserne og test i netværket af 5G.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Statens IT

Linux-serverspecialist til Statens It

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS