Test: Belkin Boost charge: Oplad dit Apple Watch på farten

Smart-ure er blevet stigende populære, og de kan hjælpe os med alt fra at holde styr på vores kalorier, huske aftaler, styre musik, være genveje til digitale assistenter m.m.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den store akilleshæl for de fleste smart-ure er dog batterileve-tiden, og det gør sig også i høj grad gældende for Apples smart-ure. Heldigvis er der en genvej til ekstra batterilevetid på farten, og Belkin har skabt denne bærbare powerbank, der trådløst kan oplade Apple Watch.

Belkins Boost Charge 2K er en lille og elegant enhed. Der er en enkelt knap i den ene ende, der tænder powerbanken, og små lys viser, hvor meget strøm der er tilbage. Ved siden af er et mini-USB-stik til at oplade den. På fronten er en hvid plade, og her kan du placere dit Apple Watch, når den skal suge livgivende strøm. Nemt og enkelt.

Uundværlig

Powerbanken kan placeres liggende, hvis du åbner remmen på dit ur, eller du kan stille den på højkant, hvis du vil undgå at åbne remmen.

Boost Charge 2K skulle give omkring 63 timers ekstra batterilevetid, hvilket vi dog ikke helt nåede op på med vores Apple Watch 3 (med SIM).

Det er dog en næsten uundværlig batteripakke, som er utrolig praktisk til for eksempel weekendture, hvor vi nu kan slippe for at slæbe ledninger og stik med.

Powerbanken er en smule tung i forhold til størrelsen sammenlignet med andre powerbanks, hvilket måske skyldes magneten indeni.

Bemærk, at den kun kan anvendes til Apple Watch.

En gadget der absolut kan anbefales til Apple Watch-ejere, der ofte er på farten.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job