Test: Belkin Boost charge: Oplad dit Apple Watch på farten

Smart-ure er blevet stigende populære, og de kan hjælpe os med alt fra at holde styr på vores kalorier, huske aftaler, styre musik, være genveje til digitale assistenter m.m.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den store akilleshæl for de fleste smart-ure er dog batterileve-tiden, og det gør sig også i høj grad gældende for Apples smart-ure. Heldigvis er der en genvej til ekstra batterilevetid på farten, og Belkin har skabt denne bærbare powerbank, der trådløst kan oplade Apple Watch.

Belkins Boost Charge 2K er en lille og elegant enhed. Der er en enkelt knap i den ene ende, der tænder powerbanken, og små lys viser, hvor meget strøm der er tilbage. Ved siden af er et mini-USB-stik til at oplade den. På fronten er en hvid plade, og her kan du placere dit Apple Watch, når den skal suge livgivende strøm. Nemt og enkelt.

Uundværlig

Powerbanken kan placeres liggende, hvis du åbner remmen på dit ur, eller du kan stille den på højkant, hvis du vil undgå at åbne remmen.

Boost Charge 2K skulle give omkring 63 timers ekstra batterilevetid, hvilket vi dog ikke helt nåede op på med vores Apple Watch 3 (med SIM).

Det er dog en næsten uundværlig batteripakke, som er utrolig praktisk til for eksempel weekendture, hvor vi nu kan slippe for at slæbe ledninger og stik med.

Powerbanken er en smule tung i forhold til størrelsen sammenlignet med andre powerbanks, hvilket måske skyldes magneten indeni.

Bemærk, at den kun kan anvendes til Apple Watch.

En gadget der absolut kan anbefales til Apple Watch-ejere, der ofte er på farten.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job