Test: Belkin Boost charge: Oplad dit Apple Watch på farten

Smart-ure er blevet stigende populære, og de kan hjælpe os med alt fra at holde styr på vores kalorier, huske aftaler, styre musik, være genveje til digitale assistenter m.m.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den store akilleshæl for de fleste smart-ure er dog batterileve-tiden, og det gør sig også i høj grad gældende for Apples smart-ure. Heldigvis er der en genvej til ekstra batterilevetid på farten, og Belkin har skabt denne bærbare powerbank, der trådløst kan oplade Apple Watch.

Belkins Boost Charge 2K er en lille og elegant enhed. Der er en enkelt knap i den ene ende, der tænder powerbanken, og små lys viser, hvor meget strøm der er tilbage. Ved siden af er et mini-USB-stik til at oplade den. På fronten er en hvid plade, og her kan du placere dit Apple Watch, når den skal suge livgivende strøm. Nemt og enkelt.

Uundværlig

Powerbanken kan placeres liggende, hvis du åbner remmen på dit ur, eller du kan stille den på højkant, hvis du vil undgå at åbne remmen.

Boost Charge 2K skulle give omkring 63 timers ekstra batterilevetid, hvilket vi dog ikke helt nåede op på med vores Apple Watch 3 (med SIM).

Det er dog en næsten uundværlig batteripakke, som er utrolig praktisk til for eksempel weekendture, hvor vi nu kan slippe for at slæbe ledninger og stik med.

Powerbanken er en smule tung i forhold til størrelsen sammenlignet med andre powerbanks, hvilket måske skyldes magneten indeni.

Bemærk, at den kun kan anvendes til Apple Watch.

En gadget der absolut kan anbefales til Apple Watch-ejere, der ofte er på farten.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S