Test: B&O E8 gen 3.0: Flot lyd og bedre batteri

Vi er nået til tredje generation af B&Os helt trådløse in-ears. De er ikke billigere, de er heller ikke større, men på mange måder kan man alligevel sige, at du får en del mere for pengene end før.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er først og fremmest på batterilevetiden, der er sket noget. Du får op til 7 timer på en opladning, og når du lægger sættet i æsken, er der hele 35 timer sammenlagt. Betydeligt bedre end forgængeren og det endda samtidig med at øredelene er blevet væsentlig mindre. De har en ret ideel størrelse – nemme at få fat i, men uden de fylder mere end nødvendigt i ørerne.

Raffineret lyd

Æsken har også et godt format og kan ligge i lommen. Den kan oplades trådløst eller med USB-C. Øretelefonerne sidder stabilt og sikkert i ørerne og styres med touch på ydersiden.

Der er adgang til flere indstillinger i B&O’s app. Lyden er optimeret, især når det gælder opkald, hvor fire mikrofoner sørger for, at din stemme går klart igennem uden støj fra omgivelserne.

Der er en velfungerende hear thru-mode, hvor du lukker op for omgivelsernes lyde.

E8 er fortsat blandt de absolut mest vellydende true wireless-øretelefoner, du kan få. Lyden er afmålt til perfektion med smuk balance mellem den stramme bund, den klare mellemtone og de fine detaljer i toppen. Og ja, prisen er som den er, men du får altså også kvalitet for pengene.

Pris: 2750 kr.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S