Test: B&O E8 gen 3.0: Flot lyd og bedre batteri

Vi er nået til tredje generation af B&Os helt trådløse in-ears. De er ikke billigere, de er heller ikke større, men på mange måder kan man alligevel sige, at du får en del mere for pengene end før.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er først og fremmest på batterilevetiden, der er sket noget. Du får op til 7 timer på en opladning, og når du lægger sættet i æsken, er der hele 35 timer sammenlagt. Betydeligt bedre end forgængeren og det endda samtidig med at øredelene er blevet væsentlig mindre. De har en ret ideel størrelse – nemme at få fat i, men uden de fylder mere end nødvendigt i ørerne.

Raffineret lyd

Æsken har også et godt format og kan ligge i lommen. Den kan oplades trådløst eller med USB-C. Øretelefonerne sidder stabilt og sikkert i ørerne og styres med touch på ydersiden.

Der er adgang til flere indstillinger i B&O’s app. Lyden er optimeret, især når det gælder opkald, hvor fire mikrofoner sørger for, at din stemme går klart igennem uden støj fra omgivelserne.

Der er en velfungerende hear thru-mode, hvor du lukker op for omgivelsernes lyde.

E8 er fortsat blandt de absolut mest vellydende true wireless-øretelefoner, du kan få. Lyden er afmålt til perfektion med smuk balance mellem den stramme bund, den klare mellemtone og de fine detaljer i toppen. Og ja, prisen er som den er, men du får altså også kvalitet for pengene.

Pris: 2750 kr.

Læses lige nu

    Annonce

    Everllence

    Senior software developer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job