Elektriske varebiler på vej til Danmark fra Kinas største bilproducent

Den kinesiske elbilsproducent Maxus indtager det danske marked med Maxus EV80, en el-varebil, der kan transportere mere end ti kubikmeter over en rækkevidde på op til 200 kilometer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Endnu en kinesisk elbilsproducent etablere sig nu på det danske marked. Maxus er et helejet datterselskab af SAIC (Shanghai Automotive Industry Corporation), der producerer syv millioner biler årligt. Det gør selskabet til Kinas største - og verdens syvende - største bilproducent.

SAIC er iøvrigt partner i verdens største producent af elbilbatterier, CATL (Contemporary Amperex Technology Ltd).

Maxus har været etableret i Norge siden 2018, hvor IKEA blandt andet bruger Maxus EV80 til hjemmeleveringer i Oslo-området. I Sverige testes Maxus EV80 af en række vognmænd, inklusive Widrikssons og Bring Sweden.

Det er med erfarne kræfter, i form af Steffen Vilstrup, tidligere regionchef for FCA, som Country Manager, at man gør sin entre på det danske marked.

Varekørsel på strøm

Den første bil vi får at se, kommer allerede efter sommerferien. Det Maxus EV80, en el-varebil, der kan transportere mere end ti kubikmeter over en rækkevidde på op til 200 kilometer.

Maxus EV80 vil således konkurrere i samme segment som Mercedes Sprinter og Volkswagen Crafter.

Maxus EV80. Maxus EV80.

Lidt senere kommer Maxus e-Deliver 3 varebiler (ses på billedet i toppen), som findes i to størrelser (4,8 og 6,3 m3) med 2 forskellige batterier (35 og 52,5 kWt). Maxus har hidtil solgt over 800 e-Deliver 3 i Norge og Sverige.

En personbil fra Maxus er ligeledes på vej til det danske marked.

"Biler på EL har betydet en systemændring i bilindustrien. Nye spillere kommer nu ind på det danske marked og tager markedsandele fra de allerede etablerede bilproducenter. Jeg tror, Maxus har gode muligheder for, at etablere sig på det danske marked, ikke mindst om nogle mdr, hvor vi kommer med vores personbiler. Det bliver spændende at tage del i denne rejse og jeg vil gerne bidrage med min erfaring fra den ”gamle verden”, til den nye klima venlige æra i bilbranchen", siger Steffen Vilstrup i en pressemeddelelse.

Med biler som disse tager elektrificeringen af den tungere transport til. Inden længe kommer de helt store lastbiler også elektriske motorer, blandt andet i form af Tesla Semi:

https://www.altomdata.dk/semi-nu-kommer-teslas-elektriske-lastbil/

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S