Test: Panasonic HZ1000 65”: Skabt til store filmoplevelser

Skærmen er fintunet af professionelle filmskabere og leverer et billede, der er Hollywood værdigt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Panasonics fokus er klart. Her drejer det sig om film (og ja okay, også serier, som vel efterhånden er den dominerende, visuelle fiktionsform på de danske tv-skærme).

Tv’et er ikke bare fintunet og godkendt af professionelle filmfolk, det er også blandt de første med en særlig indstilling, som optimerer billedet efter en standard, der er udviklet i Hollywood-studierne, for at gengive indholdet, som det har været tænkt fra skaberne.

Det lyder måske lidt som salgsgas, men ideen er faktisk glimrende, for det gør, at filmskaberen ved, hvordan indholdet vil se ud hjemme i stuerne, og derfor kan optimere det perfekt.

Indstillingen aktiveres ved at vælge ”Filmmaker” blandt billedindstillingerne. Så opstår en sprødhed i kontrasten, dybde i farverne og ro i bevægelserne, som ganske enkelt ér imponerende.

Stærk billedteknologi

Det havde dog ikke været muligt, uden at der også var tale om et tv med stærk billedteknologi. Panasonic har dyrket OLED-teknologien længe og ved, hvordan man udnytter dens styrker.

Meget af magien ligger i Panasonics stærke billedprocessor, og man har så suppleret med de nyeste standarder som HDR+ og den intelligente Dolby Vision IQ, der analyserer lyset i lokalet og tilpasser billedet derefter.

Det fungerer ganske fint, dog kommer man ikke udenom, at Samsungs tv har sine fordele, når det gælder højt belyste rum. Tv’et understøtter Dolby Atmos, men leverer en mere indelukket og spinkel lyd end Samsungs tv. Der er ikke samme tredimensionale fornemmelse.

Dog er det muligt at tilslutte en dedikeret subwoofer, og det vil uden tvivl hjælpe i hvert fald på bunden i lyden, som der ikke er meget af direkte fra tv’et.

Eksemplarisk montering

Skærmen er utrolig tynd, diskret og elegant. Den er en fryd at montere, da du bare skal placere den ovenpå den runde fod, hvor den klikker sig fast. Nemmere bliver det ikke. Foden gør det ovenikøbet muligt at dreje tv’et i den vinkel, du ønsker.

Lidt sløjere står det til med betjeningen, i hvert fald i den indledende fase. Her kan man komme ud i blindgyder, hvor det er svært at finde frem og tilbage.

Grundlæggende er styringen dog nogenlunde ligetil, og fjernbetjeningen, der følger med, er indbegrebet af en klassisk tv-remote. En ordenlig moppedreng. Det er ikke et tv med de store armbevægelser.

Panasonic kører sejren sikkert i hus ved at optimere de ting, de allerede gør rigtig godt og bygge ovenpå med endnu stærkere filmteknologi, som giver en exceptionel oplevelse for skærmen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S