Test: Panasonic HZ1000 65”: Skabt til store filmoplevelser

Skærmen er fintunet af professionelle filmskabere og leverer et billede, der er Hollywood værdigt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Panasonics fokus er klart. Her drejer det sig om film (og ja okay, også serier, som vel efterhånden er den dominerende, visuelle fiktionsform på de danske tv-skærme).

Tv’et er ikke bare fintunet og godkendt af professionelle filmfolk, det er også blandt de første med en særlig indstilling, som optimerer billedet efter en standard, der er udviklet i Hollywood-studierne, for at gengive indholdet, som det har været tænkt fra skaberne.

Det lyder måske lidt som salgsgas, men ideen er faktisk glimrende, for det gør, at filmskaberen ved, hvordan indholdet vil se ud hjemme i stuerne, og derfor kan optimere det perfekt.

Indstillingen aktiveres ved at vælge ”Filmmaker” blandt billedindstillingerne. Så opstår en sprødhed i kontrasten, dybde i farverne og ro i bevægelserne, som ganske enkelt ér imponerende.

Stærk billedteknologi

Det havde dog ikke været muligt, uden at der også var tale om et tv med stærk billedteknologi. Panasonic har dyrket OLED-teknologien længe og ved, hvordan man udnytter dens styrker.

Meget af magien ligger i Panasonics stærke billedprocessor, og man har så suppleret med de nyeste standarder som HDR+ og den intelligente Dolby Vision IQ, der analyserer lyset i lokalet og tilpasser billedet derefter.

Det fungerer ganske fint, dog kommer man ikke udenom, at Samsungs tv har sine fordele, når det gælder højt belyste rum. Tv’et understøtter Dolby Atmos, men leverer en mere indelukket og spinkel lyd end Samsungs tv. Der er ikke samme tredimensionale fornemmelse.

Dog er det muligt at tilslutte en dedikeret subwoofer, og det vil uden tvivl hjælpe i hvert fald på bunden i lyden, som der ikke er meget af direkte fra tv’et.

Eksemplarisk montering

Skærmen er utrolig tynd, diskret og elegant. Den er en fryd at montere, da du bare skal placere den ovenpå den runde fod, hvor den klikker sig fast. Nemmere bliver det ikke. Foden gør det ovenikøbet muligt at dreje tv’et i den vinkel, du ønsker.

Lidt sløjere står det til med betjeningen, i hvert fald i den indledende fase. Her kan man komme ud i blindgyder, hvor det er svært at finde frem og tilbage.

Grundlæggende er styringen dog nogenlunde ligetil, og fjernbetjeningen, der følger med, er indbegrebet af en klassisk tv-remote. En ordenlig moppedreng. Det er ikke et tv med de store armbevægelser.

Panasonic kører sejren sikkert i hus ved at optimere de ting, de allerede gør rigtig godt og bygge ovenpå med endnu stærkere filmteknologi, som giver en exceptionel oplevelse for skærmen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S