Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Det er slut med bærbare fra Toshiba

Efter 35 år med bærbare computere er det slut. Toshiba har solgt de sidste dele af sin pc-afdeling videre til Sharp.

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den første model, T1100, kom i 1985, med hele 256 kb ram, 3,5 tommer floppy drev og et genopladeligt batteri. Den var med til at forme måden man lavede bærbare computere de næste mange år.

De følgende tyve års tid var Toshiba blandt topproducenterne af laptops, men konkurrencen på markedet voksede og den japanske producent mistede efterhånden fodfæste.

For et par siden solgte producenten 80,1 procent af forretningen til Sharp og med i handlen også retten til at købe resten af virksomheden. Den ret har Sharp netop gjort brug af, og derfor er der nu intet af pc-forretningen tilbage hos Toshiba.

Afdelingen eksisterer stadig, men Sharp har omdøbt den Dynabook. Under det brand sælges fortsat business bærbare med en del af Toshibas dna.

Ikke færdig på markedet

Toshiba er dog på ingen måde færdige på markedet. De fortsætter som producent af blandt andet printer- og lagerløsninger og er desuden aktive på energiområdet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere