Det er slut med bærbare fra Toshiba

Efter 35 år med bærbare computere er det slut. Toshiba har solgt de sidste dele af sin pc-afdeling videre til Sharp.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den første model, T1100, kom i 1985, med hele 256 kb ram, 3,5 tommer floppy drev og et genopladeligt batteri. Den var med til at forme måden man lavede bærbare computere de næste mange år.

De følgende tyve års tid var Toshiba blandt topproducenterne af laptops, men konkurrencen på markedet voksede og den japanske producent mistede efterhånden fodfæste.

For et par siden solgte producenten 80,1 procent af forretningen til Sharp og med i handlen også retten til at købe resten af virksomheden. Den ret har Sharp netop gjort brug af, og derfor er der nu intet af pc-forretningen tilbage hos Toshiba.

Afdelingen eksisterer stadig, men Sharp har omdøbt den Dynabook. Under det brand sælges fortsat business bærbare med en del af Toshibas dna.

Ikke færdig på markedet

Toshiba er dog på ingen måde færdige på markedet. De fortsætter som producent af blandt andet printer- og lagerløsninger og er desuden aktive på energiområdet.

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS