Tesla sænker prisen på Model S markant

Der er røget en god luns af prisen på Teslas toptunede Sedan. Elon Musk har sænket prisen til et tal, der hentyder til sex og stoffer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tesla har stor konkurrence i vente. I starten af næste år kommer Lucid Air, som på papiret ligner en særdeles stærk rival til Teslas luksus-sedan, Model S. Prisen på Lucid Air er fornylig afsløret. Den kommer til at lande på 69.900 dollars, hvilket er under den billigste Model S.

Prisdyk med frække undertoner

Derfor har Elon Musk valgt at sænke prisen på Model S til 69.420 dollars. En pris, der har stærk symbolværdi, da den i kraft af 69 henviser til en vis sexstilling og i kraft af 420 henviser til brugen af cannabis. Den blev annonceret i et tweet fra Elon Musk i sidste uge:

https://twitter.com/elonmusk/status/1316454051693895680?s=20

Prissænkningen kommer kun få dage efter Musk allerede én gang havde reduceret prisen. For danske købere betyder det at Model S Long Range går fra en startpris på 717.220 kroner til 620.990 kroner. Performance går fra 873.940 kroner til 740.990 kroner og Plaid-versionen går fra
1.251.000 kroner til 1.054.990 kroner. Så selvom det stadig er pebrede priser, er det betydeligt nemmere at komme i nærheden af en Model S nu.

Konkurrencen fra nye spillere ser således du til at komme os forbrugerne til gode. Ud fra de annoncerede egenskaber ser det da også ud til at man gør klogt i at tage Lucid Air, som blandt andet får rækkevidde på 832 kilometer og "verdens hurtigste opladning", alvorligt:

https://www.altomdata.dk/lucid-air-denne-elbil-banker-tesla-eftertrykkeligt-paa-raekkevidde/

https://www.altomdata.dk/vild-tesla-konkurrent-faar-verdens-hurtigste-opladning/

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Application engineer til DevOps team for analyseværktøjer

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Product owner (senior) - Data & Analytics

    Region Sjælland

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT