Tesla sænker prisen på Model S markant

Der er røget en god luns af prisen på Teslas toptunede Sedan. Elon Musk har sænket prisen til et tal, der hentyder til sex og stoffer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tesla har stor konkurrence i vente. I starten af næste år kommer Lucid Air, som på papiret ligner en særdeles stærk rival til Teslas luksus-sedan, Model S. Prisen på Lucid Air er fornylig afsløret. Den kommer til at lande på 69.900 dollars, hvilket er under den billigste Model S.

Prisdyk med frække undertoner

Derfor har Elon Musk valgt at sænke prisen på Model S til 69.420 dollars. En pris, der har stærk symbolværdi, da den i kraft af 69 henviser til en vis sexstilling og i kraft af 420 henviser til brugen af cannabis. Den blev annonceret i et tweet fra Elon Musk i sidste uge:

https://twitter.com/elonmusk/status/1316454051693895680?s=20

Prissænkningen kommer kun få dage efter Musk allerede én gang havde reduceret prisen. For danske købere betyder det at Model S Long Range går fra en startpris på 717.220 kroner til 620.990 kroner. Performance går fra 873.940 kroner til 740.990 kroner og Plaid-versionen går fra
1.251.000 kroner til 1.054.990 kroner. Så selvom det stadig er pebrede priser, er det betydeligt nemmere at komme i nærheden af en Model S nu.

Konkurrencen fra nye spillere ser således du til at komme os forbrugerne til gode. Ud fra de annoncerede egenskaber ser det da også ud til at man gør klogt i at tage Lucid Air, som blandt andet får rækkevidde på 832 kilometer og "verdens hurtigste opladning", alvorligt:

https://www.altomdata.dk/lucid-air-denne-elbil-banker-tesla-eftertrykkeligt-paa-raekkevidde/

https://www.altomdata.dk/vild-tesla-konkurrent-faar-verdens-hurtigste-opladning/

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S