Tesla sænker prisen på Model S markant

Der er røget en god luns af prisen på Teslas toptunede Sedan. Elon Musk har sænket prisen til et tal, der hentyder til sex og stoffer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tesla har stor konkurrence i vente. I starten af næste år kommer Lucid Air, som på papiret ligner en særdeles stærk rival til Teslas luksus-sedan, Model S. Prisen på Lucid Air er fornylig afsløret. Den kommer til at lande på 69.900 dollars, hvilket er under den billigste Model S.

Prisdyk med frække undertoner

Derfor har Elon Musk valgt at sænke prisen på Model S til 69.420 dollars. En pris, der har stærk symbolværdi, da den i kraft af 69 henviser til en vis sexstilling og i kraft af 420 henviser til brugen af cannabis. Den blev annonceret i et tweet fra Elon Musk i sidste uge:

https://twitter.com/elonmusk/status/1316454051693895680?s=20

Prissænkningen kommer kun få dage efter Musk allerede én gang havde reduceret prisen. For danske købere betyder det at Model S Long Range går fra en startpris på 717.220 kroner til 620.990 kroner. Performance går fra 873.940 kroner til 740.990 kroner og Plaid-versionen går fra
1.251.000 kroner til 1.054.990 kroner. Så selvom det stadig er pebrede priser, er det betydeligt nemmere at komme i nærheden af en Model S nu.

Konkurrencen fra nye spillere ser således du til at komme os forbrugerne til gode. Ud fra de annoncerede egenskaber ser det da også ud til at man gør klogt i at tage Lucid Air, som blandt andet får rækkevidde på 832 kilometer og "verdens hurtigste opladning", alvorligt:

https://www.altomdata.dk/lucid-air-denne-elbil-banker-tesla-eftertrykkeligt-paa-raekkevidde/

https://www.altomdata.dk/vild-tesla-konkurrent-faar-verdens-hurtigste-opladning/

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS