Cisco køber ungarsk firma der gør det nemmere at rulle cloud-apps ud

Cisco køber flittigt op i øjeblikket. Lige nu har netværksselskabet fokus på mindre virksomheder inden for cloud-teknologier. Et ungarsk firma er seneste akkvisition.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Cisco har igen svunget pengepungen og opkøbt den ungarske virksomhed Banzai Cloud, hvilket følger lige i hælene på opkøbet af den israelske opstartsvirksomhed Portshift. Begge de to nylige opkøb ligger fint i tråd med Ciscos ambitioner inden for cloud-native-teknologier.

Til AOD PRO fortæller Cisco, at baggrunden for opkøbet af Banzai Cloud er, at virksomheden er specialiseret i udrulning af cloud-native-applikationer på en sikker og skalerbar måde – og endda uden at produktionen skal lukkes ned.

”Banzai Cloud giver Cisco den verdensklasseekspertise, der udvider Ciscos muligheder og viden inden for adskillige cloud-native-teknologier, herunder service-mesh bygget på Istio, Kubernetes og Kafka. Holdet er højt respekteret i open source-verdenen, hvor de er sponsorer, deltagere og vedligeholder adskillige open-source projekter,” siger Cisco talspeson.

Banzai Cloud er, ligesom det tidligere opkøbte selskab Portshift, en relativ ny virksomhed. Den blev stiftet i 2017 og er kendt for at udvikle Kubernetes-baserede cloud-applikationer og sikkerhedsteknologier.

Nu skal Banzai Cloud så være en del af Ciscos Emerging Technologies and Incubation Group, der er det sted, hvor Cisco udvikler nye projekter til cloud-native networking, sikkerhed og edge computing.

Opkøb er en mangeårig strategi

At Cisco går ud og opkøber to virksomheder på kun to måneder er en del af en mangeårig strategi, oplyser selskabet. Cisco har i over 25 år baseret sn vækst og udvikling på opkøb af teknologivirksomheder, der kan understøtte egne teknologier.

Til AOD PRO forklarer Cisco, at man sætter pris på og omfavner teknologi uden for deres egne vægge.

”Vores tilgang til fusion og opkøb (M&A, red.) er helt i tråd med vores filosofi og overbevisning om, at opkøb er et strategisk værktøj, der skal være til vores kunders, partneres og aktionærers fordel. Vi er en aktiv opkøber og investor i forretningsmæssige handler i over 25 år, og det er vores vedholdenhed, der sikrer at vi er foran i et omskifteligt marked,” udtaler en Cisco talsperson til AOD PRO.

Sidste måneds opkøb af Portshift var med til, at sikre at Cisco kunne vækste sin sikkerhedsportefølje, og også Portshift bliver en del af Ciscos Emerging Technologies and Incubation Group.

Alt i alt har Cisco nu foretaget seks opkøb i år, herunder virksomheder som Fluidmesh, Modcam og ThousandEys.

Alle opkøb har det klare formål at stille Cisco stærkt på et hastigt voksende marked for cloud-native applikationer, hvor ikke mindst hastighed, når det kommer til udrulning af projekter, og sikkerhed er af afgørende betydning.

Opkøbet af Banzai Cloud betyder, ifølge en Cisco talsperson, at Cisco kan styrke sin applikationsinfrastruktur og sætte kunderne i stand til at fokusere på deres essentielle forretningsområder og styrke de områder, hvor de adskiller sig.

”Det er vigtigt i en verden, hvor en bred og accelererede adoption af multi-cloud og moderne applikationsmiljøer ændrer, hvordan verdens største netværk bygges, drives og sikres. Holdet hos Banzai Cloud kommer til at hjælpe med til at udklække nye projekter til cloud-native networking, sikkerhed og edge computing-miljøer til moderne distribuerede applikationer,” forklarer en Cisco talsperson til AOD PRO.

 

Cisco har købt 200 virksomheder

Siden Cisco blev stiftet i 1984, har selskabet opkøbt omkring 200 virksomheder, hvilket svarer til cirka seks virksomheder om året, ifølge SiliconANGLE Media Inc.

Siden 2017 har Cisco haft et meget klart fokus på at opkøbe virksomheder indenfor 5G, wireless, datacentre/hyperconverged-infrastruktur, kunstig intelligens og sikkerhed, hvilket afspejler sig i de sidste opkøb, vi har set fra Cisco.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S