CES: Jabra lancerer prisstærke earbuds til træning

Jabra Elite 4 Active giver smæk for skillingen til dem, der holder af en aktiv livsstil med populære træningsformer som f.eks. yoga, boksning og løb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Som et af de få danske indspark på den lettere affolkede CES-messe er Jabra, som kommer til Las Vegas med et sæt nye earbuds til træning.

Med en IP57-klassificeret beskyttelse mod vand og sved er Elite 4 Active det seneste produkt i Jabra’s 100% trådløse serie velegnet til krævende brug.

Det vingefrie, ergonomiske design garanterer også for et behageligt fit, der er designet til at sidde godt fast, når du træner.

De leverer batterilevetid på op til 7 timers spilletid (op til 28 med opladningsetuiet) og har hurtigopladning.

Dertil kommer Alexa Built-in, Spotify Tap afspilning samt Google Fast Pair. Sidstnævnte giver Android-brugere mulighed for ​​øjeblikkelig og problemfri parring, når de tænder for Elite 4 Active. Spotify Tap-afspilning giver mulighed for at få hurtig adgang til musik.

Blokerer støjen

Elite 4 Active blokerer for støjen i fitnesscentret med aktiv støjreduktion. Der også HearThrough, hvis man ønsker øget opmærksomhed på omgivelserne, eksempelvis ved løb inde i byen.

Fire mikrofoner, beskyttet af et stykke mesh, giver ekstra beskyttelse mod vindstøj, så du kan høres højt og tydeligt ved opkald.

Elite 4 Active fås i de velkendte farver fra Elite Active-serien: navy, sort og lys mint.

Elite 4 Active egenskaber:

• Sikkert fit under aktivitet og med et vingefrit, ergonomisk design

• IP57-klassificeret beskyttelse mod vand- og sved

• Aktiv støjreduktion (ANC)

• 6 mm højttalere og equalizer der kan tilpasses til den enkelte

• HearThrough-teknologi for øget opmærksomhed

• Opkaldsteknologi med 4 mikrofoner

• Op til 7 timers spilletid (op til 28 timer med opladeretuiet)

• Brug hver earbud med mono-tilstand

• Alexa Built-in eller Spotify Tap-afspilning og Google Fast Pair*

Elite 4 Active vil være tilgængelig fra i dag hos udvalgte forhandlere til en pris på DKK 999

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network