CES: Jabra lancerer prisstærke earbuds til træning

Jabra Elite 4 Active giver smæk for skillingen til dem, der holder af en aktiv livsstil med populære træningsformer som f.eks. yoga, boksning og løb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Som et af de få danske indspark på den lettere affolkede CES-messe er Jabra, som kommer til Las Vegas med et sæt nye earbuds til træning.

Med en IP57-klassificeret beskyttelse mod vand og sved er Elite 4 Active det seneste produkt i Jabra’s 100% trådløse serie velegnet til krævende brug.

Det vingefrie, ergonomiske design garanterer også for et behageligt fit, der er designet til at sidde godt fast, når du træner.

De leverer batterilevetid på op til 7 timers spilletid (op til 28 med opladningsetuiet) og har hurtigopladning.

Dertil kommer Alexa Built-in, Spotify Tap afspilning samt Google Fast Pair. Sidstnævnte giver Android-brugere mulighed for ​​øjeblikkelig og problemfri parring, når de tænder for Elite 4 Active. Spotify Tap-afspilning giver mulighed for at få hurtig adgang til musik.

Blokerer støjen

Elite 4 Active blokerer for støjen i fitnesscentret med aktiv støjreduktion. Der også HearThrough, hvis man ønsker øget opmærksomhed på omgivelserne, eksempelvis ved løb inde i byen.

Fire mikrofoner, beskyttet af et stykke mesh, giver ekstra beskyttelse mod vindstøj, så du kan høres højt og tydeligt ved opkald.

Elite 4 Active fås i de velkendte farver fra Elite Active-serien: navy, sort og lys mint.

Elite 4 Active egenskaber:

• Sikkert fit under aktivitet og med et vingefrit, ergonomisk design

• IP57-klassificeret beskyttelse mod vand- og sved

• Aktiv støjreduktion (ANC)

• 6 mm højttalere og equalizer der kan tilpasses til den enkelte

• HearThrough-teknologi for øget opmærksomhed

• Opkaldsteknologi med 4 mikrofoner

• Op til 7 timers spilletid (op til 28 timer med opladeretuiet)

• Brug hver earbud med mono-tilstand

• Alexa Built-in eller Spotify Tap-afspilning og Google Fast Pair*

Elite 4 Active vil være tilgængelig fra i dag hos udvalgte forhandlere til en pris på DKK 999

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job