CES: LG lancerer rekordstort OLED-tv på 97 tommer

I forbindelse med CES-messen har LG meldt sig klar med nye OLED-tv'er der byder på stærkere processorer og flere størrelser, herunder verdens første på 97".

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

LG deltagelse ved årets CES-messe skete stort set udelukkende virtuelt, men det betød ikke, at der ikke blev lanceret et væld af nye produkter. Først og fremmest nye tv'er.

Udover forbedringerne som relaterer sig til billedkvaliteten indeholder G-serien i 2022 også flere størrelser på LG’s TV. Et 83-tommer og verdens første OLED-TV på hele 97 tommer. Disse modeller komplementerer de eksisterende størrelser på 55, 65 og 77 tommer, og G2-serien tilbyder ligesom tidligere muligheden for at vægmontere modellerne helt fladt.

Søskendeserien C2 tilbyder endnu flere størrelser i 2022-modellerne, da verdens første OLED-TV på 42 tommer er seriens store nyhed. Med den nye størrelse er sigtet indstillet til gaming på PC og konsoller. Øvrige nyheder i C2-serien inkluderer et mere snævert design med endnu tyndere rammer end tidligere. De øvrige størrelser i C2-serien er 48, 55, 65, 77 og 83 tommer.

De nye topmodeller blandt OLED-tv'erne får gavn af en α 9 Gen 5-processor. Ved hjælp af maskinlæring forbedres skaleringen og billeddybden, samtidig med at lydbearbejdningen også forbedres. Det gør den med funktionen LG AI Sound Pro, som tillader TV’ets indbyggede højtalere at producere et virtuelt 7.1.2-surroundsound.

Bedre betjening

LG’s Smart TV-platform bygger videre på webOS 22, som gennem funktioner som personlige profiler gør det enkelt at bruge TV’et, når man skal følge sit favorithold, tilpasse sine streamingtjenester og få skæddersyede anbefalinger baseret på historik. Skiftet mellem forskellige profiler sker simpelt i TV’ets menuer eller på en smartphone med NFC Magic Tap.

NFC Magic Tap kan også anvendes til at spejle billedet på mobile enheder. Spejlingen kan også ske mellem flere TV i hjemmet gennem Room to Room Share, hvor to LG-TV direkte kommunikerer med hinanden over det samme trådløse netværk. En anden nyhed er Always Ready, som forvandler TV’et til en mediecentral, når det ikke bruges. Den nye indstilling inkluderer muligheder for visning af digital kunst, klokkeslæt og afspilning af musik.

Også ThinQ AI er forbedret i 2022-modellerne. Udover stemmestyring og fuld kompatibilitet med andre ThinQ-enheder støtter ThinQ AI nu også Matter – en ny industristandard for sikker og sømløs kommunikation for smarte hjem. Den nye støtte betyder, at brugere af Matter kan styre sine hjem med LG’s nye TV-modeller.

Sundere for øjnene

Billedkvalitet har altid været en paradedisciplin for LG OLED TV, og det gælder stadig for 2022-modellernes skærmpaneler. På årets nye modeller er der 100% color fidelity og color volume, som fastsættes og certificeres i uafhængige tests hos certificeringsorganet Intertek.

De nye tv'er er også flimmerfrie (flicker-free) og både TÜV Rheinland og Underwriters Laboratories har bedømt, at alle de nye modeller er refleksfrie. Også panelernes evne til at filtrere blåt lys er blevet godkendt af TÜV Rheinlands low blue light-certificering.

Gaming i højt tempo

LG OLED har i flere år haft fremgang hvad angår gaming, og modellerne for 2022 er ingen undtagelse. Med en responstid på 1 millisekund, minimal input-lag og op til fire HDMI-porte, med støtte fra et flertal af HDMI 2.1-funktioner, er forudsætningerne bedre end nogensinde. Indbygget støtte til streamingtjenester for spil ligesom NVIDIA GeForce NOW og Google Stadia indebærer, at det eneste som behøves, er en kompatibel fjernbetjening.

Det nye i 2022 er også spilspecifikke profiler i TV-modellernes Game Optimizer-menu. Her tilbydes hurtig adgang til den nye Dark Room-tilstand, som tilpasser lysstyrken i mørke rum. Indstillinger for G-SYNC Compatible, FreeSync Premium samt variabel opdateringsfrekvens (VRR) kan hurtigt findes i samme menu. Også en Sports-tilstand med optimering for førstepersonsspil i højt tempo, RPG og RTS er blevet udviklet og inkluderet.

Med på Mini-LED-bølgen

LG fortsætter med at udvikle TV bygget på LCD-paneler, hvor QNED-serien udvides for 2022. Med LG’s proprietærer Quantum Dot NanoCell-teknik leveres farvegengivelsen med 100% farvevolumen. Foruden korrekte farver i både de mørkeste og lyseste scener tilbyder LG QNED Mini LED TV en høj kontrast med hjælp fra Precision Dimming Technology. QNED90-serien og opad er certificerede til 100% konsekvent farve-gengivning, hvilket giver samme resultat ved hver afspilning – selv fra forskellige vinkler.

Nye interaktive oplevelser

2022-modellerne kommer med nye tjenester.

LIVENow – Appen LIVENow tilbyder adgang til livekoncerter, forestillinger, sport og andre former for liveunderholdning, hvor seerne aktivt kan deltage i nye virtuelle oplevelser.

1M HomeDance lader dig danse som K-pop-stjerner. Med koreografi fra 1MILLION Dance Studio, et af de mest populære koreografstudier for K-Pop, kan brugeren lære at danse som de koreanske stjerner – skridt for skridt. Den mindre talentfulde danser har også mulighed for at danse og lære til sine favoritklip.

LG’s første trænings-app, LG Fitness, hjælper brugerne til at finde træningsinspiration og træningsplaner - eller skabe sine egne ved at vælge mellem en lang række af aktiviteter.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S