Test: JBL Reflect Flow Pro: God lyd til træningen

Du kommer måske nemmere i gang med træningen efter jul, hvis du investerer i dette trænings-headset, som giver lyd i høj klasse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis kiloene skal smides efter jul og nytår, kan et træningsheadset og din yndlingsmusik måske motivere til at komme ud at motionere. Headsettet JBL Reflect Flow Pro udmærker sig ved at have en god støjreduktion.

Som med mange modeller kan du også vælge at få noget af omgivelsernes lyd igennem. Dertil kommer fin tale gennem din smartphone, når du tager et opkald, og naturligvis stemmestyring – plus 30 timer på batteriet.

Solid i lyd og design

Alt dette er der ikke så meget nyt i. Der, hvor dette JBL-sæt udmærker sig, er på lydkvaliteten. Lyden har en varm klang, hvor især mellemtonen står stort. Derfor er der god gengivelse af de fleste musikgenrer. Gengivelsen er ikke så neutral, som en lydentusiast kunne ønske, men lydbilledet matcher fint, hvad vi lytter til via streaming­tjenester, når der trænes.

IP68-beskyttelsen sikrer, at Reflect nok skal tåle det, uanset hvor meget du sveder. Og så kan headsettet let skylles bagefter. Dette sæt anbefaler vi til alle, der ønsker solid lyd til træningen og er parate til at smide de små 1200 kroner, som JBL Reflect Flow Pro koster.

For: God træningslyd, 30 timers afspilningstid.
Imod: Lidt stort etui.
Samlet vurdering: 4/6

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS