Test: JBL Reflect Flow Pro: God lyd til træningen

Du kommer måske nemmere i gang med træningen efter jul, hvis du investerer i dette trænings-headset, som giver lyd i høj klasse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis kiloene skal smides efter jul og nytår, kan et træningsheadset og din yndlingsmusik måske motivere til at komme ud at motionere. Headsettet JBL Reflect Flow Pro udmærker sig ved at have en god støjreduktion.

Som med mange modeller kan du også vælge at få noget af omgivelsernes lyd igennem. Dertil kommer fin tale gennem din smartphone, når du tager et opkald, og naturligvis stemmestyring – plus 30 timer på batteriet.

Solid i lyd og design

Alt dette er der ikke så meget nyt i. Der, hvor dette JBL-sæt udmærker sig, er på lydkvaliteten. Lyden har en varm klang, hvor især mellemtonen står stort. Derfor er der god gengivelse af de fleste musikgenrer. Gengivelsen er ikke så neutral, som en lydentusiast kunne ønske, men lydbilledet matcher fint, hvad vi lytter til via streaming­tjenester, når der trænes.

IP68-beskyttelsen sikrer, at Reflect nok skal tåle det, uanset hvor meget du sveder. Og så kan headsettet let skylles bagefter. Dette sæt anbefaler vi til alle, der ønsker solid lyd til træningen og er parate til at smide de små 1200 kroner, som JBL Reflect Flow Pro koster.

For: God træningslyd, 30 timers afspilningstid.
Imod: Lidt stort etui.
Samlet vurdering: 4/6

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos