Farvel til Xbox One - den sidste konsol har forladt samlebåndet

Microsoft har stoppet produktionen af Xbox One for at fokusere på de nye Xbox Series X-konsoller.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan stadig være lidt af en kamp at få lov at købe en Xbox Series X-konsol, den nyeste fra Microsoft. Siden lanceringen i efteråret 2020 har efterspørgslen været så stor at produktionen har haft svært ved at følge med.

Alligevel har Microsoft lukket den eneste alternative mulighed for at få fingrene i en Xbox. Produktionen af Xbox One, forgængeren til Xbox Series X, er stoppet. Det blev den faktisk allerede i slutningen af 2020, men først nu bekræfter Microsoft at det er tilfældet. Cindy Walker, senior director for Xbox-konsoller, fortæller til The Verge, at Microsoft ønsker at fokusere fuldt på de nye konsoller, og derfor har valgt at indstille produktionen af ældre konsoller.

Sony holder fast i PS4

Med denne strategi får de den modsatte vej af Sony, som grundet leveringsproblemer med PlayStation 5, har valgt at videreføre produktionen af forgængeren PlayStation 4.

Xbox One kom på markedet i 2014 og er siden udsendt i forskellige versioner.

https://www.altomdata.dk/konsollernes-kamp-test-xbox-series-x-vs-playstation-5/

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S