Farvel til Xbox One - den sidste konsol har forladt samlebåndet

Microsoft har stoppet produktionen af Xbox One for at fokusere på de nye Xbox Series X-konsoller.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan stadig være lidt af en kamp at få lov at købe en Xbox Series X-konsol, den nyeste fra Microsoft. Siden lanceringen i efteråret 2020 har efterspørgslen været så stor at produktionen har haft svært ved at følge med.

Alligevel har Microsoft lukket den eneste alternative mulighed for at få fingrene i en Xbox. Produktionen af Xbox One, forgængeren til Xbox Series X, er stoppet. Det blev den faktisk allerede i slutningen af 2020, men først nu bekræfter Microsoft at det er tilfældet. Cindy Walker, senior director for Xbox-konsoller, fortæller til The Verge, at Microsoft ønsker at fokusere fuldt på de nye konsoller, og derfor har valgt at indstille produktionen af ældre konsoller.

Sony holder fast i PS4

Med denne strategi får de den modsatte vej af Sony, som grundet leveringsproblemer med PlayStation 5, har valgt at videreføre produktionen af forgængeren PlayStation 4.

Xbox One kom på markedet i 2014 og er siden udsendt i forskellige versioner.

https://www.altomdata.dk/konsollernes-kamp-test-xbox-series-x-vs-playstation-5/

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S