Farvel til Xbox One - den sidste konsol har forladt samlebåndet

Microsoft har stoppet produktionen af Xbox One for at fokusere på de nye Xbox Series X-konsoller.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan stadig være lidt af en kamp at få lov at købe en Xbox Series X-konsol, den nyeste fra Microsoft. Siden lanceringen i efteråret 2020 har efterspørgslen været så stor at produktionen har haft svært ved at følge med.

Alligevel har Microsoft lukket den eneste alternative mulighed for at få fingrene i en Xbox. Produktionen af Xbox One, forgængeren til Xbox Series X, er stoppet. Det blev den faktisk allerede i slutningen af 2020, men først nu bekræfter Microsoft at det er tilfældet. Cindy Walker, senior director for Xbox-konsoller, fortæller til The Verge, at Microsoft ønsker at fokusere fuldt på de nye konsoller, og derfor har valgt at indstille produktionen af ældre konsoller.

Sony holder fast i PS4

Med denne strategi får de den modsatte vej af Sony, som grundet leveringsproblemer med PlayStation 5, har valgt at videreføre produktionen af forgængeren PlayStation 4.

Xbox One kom på markedet i 2014 og er siden udsendt i forskellige versioner.

https://www.altomdata.dk/konsollernes-kamp-test-xbox-series-x-vs-playstation-5/

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S