Farvel til Xbox One - den sidste konsol har forladt samlebåndet

Microsoft har stoppet produktionen af Xbox One for at fokusere på de nye Xbox Series X-konsoller.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan stadig være lidt af en kamp at få lov at købe en Xbox Series X-konsol, den nyeste fra Microsoft. Siden lanceringen i efteråret 2020 har efterspørgslen været så stor at produktionen har haft svært ved at følge med.

Alligevel har Microsoft lukket den eneste alternative mulighed for at få fingrene i en Xbox. Produktionen af Xbox One, forgængeren til Xbox Series X, er stoppet. Det blev den faktisk allerede i slutningen af 2020, men først nu bekræfter Microsoft at det er tilfældet. Cindy Walker, senior director for Xbox-konsoller, fortæller til The Verge, at Microsoft ønsker at fokusere fuldt på de nye konsoller, og derfor har valgt at indstille produktionen af ældre konsoller.

Sony holder fast i PS4

Med denne strategi får de den modsatte vej af Sony, som grundet leveringsproblemer med PlayStation 5, har valgt at videreføre produktionen af forgængeren PlayStation 4.

Xbox One kom på markedet i 2014 og er siden udsendt i forskellige versioner.

https://www.altomdata.dk/konsollernes-kamp-test-xbox-series-x-vs-playstation-5/

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS