Ny lyntest kræver kun et pust og giver svar på to minutter

Ingen podning i næse eller svælg. Breathpass kræver blot, at du blæser i et lille rør og ser dit svar i en app. Coronatesten er netop blevet godkendt til brug i EU.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De er nok de færreste, der vil være kede af at slippe for at få stukket en vatpind dybt i svælg eller næse med jævne mellemrum. Nu er der faktisk udsigt til, at det kan ske lidt sjældnere.

For med den nye lyntest fra finske Deep Sensing Algorithms kræver det kun et pust i et lille rør at få svar op om du er positiv med coronavirus.

Svar på t0 minutter

Avancerede nanosensorer analyserer din ånde og sender derefter resultat videre til yderligere analyse i skyen. Herefter kommer det endelige testsvar tilbage til brugeren i en mobilapp. Hele processen tager to minutter. Det er hurtigere end de nuværende hjemmetest.

Breathpass har netop opnået en CE-mærkning, som betyder at det er godkendt til salg i EU. Det skriver det finske medie YLE.

Ikke til hjemmetest

Desværre skal man ikke stille sig i udsigt at erstatte vatpindene med det lille pusterør hjemme ved køkkenvasken - i hvert fald ikke i nærmeste fremtid.

Breathpass er i første omgang primært tiltænkt grænseovergange, lufthavne og lignende, hvor hurtige svar kan være nyttige. Men vi har da lov at håbe at det teknologien med tiden vil finde vej til private hjemmetest.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S