Test: Motorola edge 20: Slank mobil med turboskærm

En mere skrabet udgave af Motorolas nyeste topmobil, der dog bevarer dens bedste dyder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

At Motorola holder fast i navnet ”edge” på dette års topmobiler, virker ærlig talt besynderligt, da de modsat sidste års modeller netop ikke har den buede kant (eller ”edge”), som kendetegnede disse.

Med edge 20 får man tvært­imod et udpræget kantet design. Front og bagside er helt flade, og der er stort set ikke nogen runding på de slanke metalkanter.

Med en tykkelse på kun 6,99 mm er det en af de tyndeste smartphones, vi har set. Trods det skarpslebne design ligger mobilen dog godt i hånden og aktiveres nemt med finger­aftrykslæser bygget ind i powerknappen.

Lynhurtig skærm

Edge 20 har arvet storebroderens forrygende skærmhastighed. Med 144 Hz er den hurtigere end selv mange af markedets topmobiler. Det er en egenskab, man mærker, ikke kun i gaming, men også når du bladrer igennem feeds og surfer på nettet.

Skærmen er dog lidt bleg og har ikke samme farvekvalitet som de to testrivaler. Kræfterne er ikke enorme. Der er fin power til hverdagsbrug, men man mærker et underskud i kameraet, som opleves langsomt og hakkende, eksempelvis når du skifter mellem objektiver.

Det er lidt ærgerligt, for på kameraet er der intet sparet, Man får glæde af en trippelkonfiguration med 3x optisk zoom, ultravidvinkel og et hovedkamera med hele 108 MP.

Det giver stor alsidighed, og kvaliteten er generelt høj, om end vi savner bedre stabilisering i hovedkameraet. Batteriet holder en dags tid og oplades relativt hurtigt.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse