Microsoft vil købe Activision Blizzard: Et stort boost for Xbox Game Pass-universet

Prisen lyder på knap en halv billion kroner, og med opkøbet vil Microsoft få fingrene i ikoniske spiltitler som Call of Duty, Candy Crush, Warcraft, Diablo, Overwatch og Hearthstone, der vil blive integreret i Xbox Game Pass-universet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Activision Blizzard, Inc. er blandt markedets største indenfor spiludvikling. Det er derfor ikke en ubetydelig handel, der her er tale om.

Købet af Activision Blizzard vil gøre Microsoft til verdens tredjestørste spilvirksomhed, kun overgået af Tencent og Sony.

Prisen er da også til at føle på. 68,7 milliarder dollars har Microsoft smidt på bordet. Det svarer til cirka 450 milliarder danske kroner.

Større spiltitler i Game Pass

Til de penge får producenten nogle af verdens største spiltitlen under vingen. I Activision Blizzards portefølje indgår spilklassikere til konsol, pc og mobil som Warcraft, Diablo, Overwatch, Call of Duty og Candy Crush.

Dem vil Xbox-brugerne få endnu større glæde af end hidtil. Med overtagelsen af Activision Blizzard vil man ikke længere bare kunne købe spillene i Xbox-butikken, de vil også indgå i Game Pass-universet, Microsofts abonnementsbaserede spiltjeneste, som derved får et gevaldigt boost.

[...] "dette opkøb [vil] gøre Game Pass til noget af det mest overbevisende og alsidige spilindhold i branchen", skriver Microsoft i en pressemeddelelse.

Ledelsen fortsætter

Activision Blizzard har studier rundt om i verden med næsten 10.000 ansatte. Med opkøbet vil Microsoft råde over 30 interne spiludviklingsstudier sammen med yderligere udgivelses- og esports-produktionsmuligheder.

Når aftalen er afsluttet, vil Activision Blizzard-virksomheden rapportere til Phil Spencer, CEO for Microsoft Gaming. Bobby Kotick vil dog fortsat fungere som administrerende direktør for Activision Blizzard, og han og hans team vil fortsat arbejde på at styrke virksomhedens kultur og accelerere forretningsvæksten, fortæller Microsoft.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S