Microsoft vil købe Activision Blizzard: Et stort boost for Xbox Game Pass-universet

Prisen lyder på knap en halv billion kroner, og med opkøbet vil Microsoft få fingrene i ikoniske spiltitler som Call of Duty, Candy Crush, Warcraft, Diablo, Overwatch og Hearthstone, der vil blive integreret i Xbox Game Pass-universet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Activision Blizzard, Inc. er blandt markedets største indenfor spiludvikling. Det er derfor ikke en ubetydelig handel, der her er tale om.

Købet af Activision Blizzard vil gøre Microsoft til verdens tredjestørste spilvirksomhed, kun overgået af Tencent og Sony.

Prisen er da også til at føle på. 68,7 milliarder dollars har Microsoft smidt på bordet. Det svarer til cirka 450 milliarder danske kroner.

Større spiltitler i Game Pass

Til de penge får producenten nogle af verdens største spiltitlen under vingen. I Activision Blizzards portefølje indgår spilklassikere til konsol, pc og mobil som Warcraft, Diablo, Overwatch, Call of Duty og Candy Crush.

Dem vil Xbox-brugerne få endnu større glæde af end hidtil. Med overtagelsen af Activision Blizzard vil man ikke længere bare kunne købe spillene i Xbox-butikken, de vil også indgå i Game Pass-universet, Microsofts abonnementsbaserede spiltjeneste, som derved får et gevaldigt boost.

[...] "dette opkøb [vil] gøre Game Pass til noget af det mest overbevisende og alsidige spilindhold i branchen", skriver Microsoft i en pressemeddelelse.

Ledelsen fortsætter

Activision Blizzard har studier rundt om i verden med næsten 10.000 ansatte. Med opkøbet vil Microsoft råde over 30 interne spiludviklingsstudier sammen med yderligere udgivelses- og esports-produktionsmuligheder.

Når aftalen er afsluttet, vil Activision Blizzard-virksomheden rapportere til Phil Spencer, CEO for Microsoft Gaming. Bobby Kotick vil dog fortsat fungere som administrerende direktør for Activision Blizzard, og han og hans team vil fortsat arbejde på at styrke virksomhedens kultur og accelerere forretningsvæksten, fortæller Microsoft.

Statens IT

Datacenter specialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura