Test: HP Officejet Pro 8022e: Prisvenlig printer til kontoret

Er målet at sprøjte dokumenter ud i stribevis, klarer denne printer opgaven til fornuftig pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

På hjemmekontoret er effektivitet og driftssikkerhed oftest de vigtigste parametre. Man skal kunne udskrive brugbare dokumenter i en fart, når behovet melder sig. Det kræver god kapacitet og hurtig udskiftstid. Det leverer
Officejet Pro 8022e til en fornuftig pris.

Effektiv og pålidelig

Med op til 20 sider i minuttet er ventetiden kort, og med 225 ark i bakken slipper du for at fylde op hele tiden. Printkvaliteten er upåklagelig, såvel i sort/hvid som farveprint. Dog er den ikke egnet til fotos. Både scan og kopi klares på fin manér.

Printeren kan endda bruges som fax, men det fik vi altså ikke testet. Designet er så nydeligt og diskret, som det nu kan være for en kontorprinter. Den er højere end hjemmeprintere, men relativt kompakt af typen at være.

Nem betjening

Opsætningen er nem. Den sker via en lille touchskærm i hjørnet, som kan vippes op og vinkles til optimal position. Den er lidt fnidret og ikke af bedste kvalitet, men gør det overkommeligt at få ordnet basale indstillinger.

Se dagsaktuelle priser på printere her.

Når printeren er på nettet, er det langt nemmere at bruge HP Smart-appen, som fungerer glimrende på både mobil og pc. Printeren er HP+-kompatibel, hvilket giver en række tjenester, blandt andet Instant Ink, hvor du får leveret blækpatroner til døren det første halve år.

En udmærket løsning, men vi havde hellere set, at printeren var udstyret med blæktanke, som hos Epson og Canon. Det giver rigtig god mening til stordrift. Man undgår spild, og i længden er det mere miljø-venligt og økonomisk end de små patroner, Officejet Pro 8022e kommer med. Det er dog muligt at anvende de større XL-patroner, hvilket hjælper lidt på sagen.

Meget for pengene

Officejet Pro 8022e er lidt af en arbejdshest, der holder til hverdagen på kontoret. HP angiver en flot driftscyklus på op til 20.000 sider om måneden, rigeligt til et produktivt hjemmekontor eller endda til en lille virksomhed – og det til en pris, der ikke er meget højere end en almindelig printer til hjemmet.

For alle, der ønsker en driftssikker printer til det lille kontor, hvor et effektivt output af pæne tekstdokumenter og farveudskrifter er det afgørende, er en Officejet Pro 8022e en fin og prisfornuftig løsning.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S