Edge er ikke længere ude på kanten – solid vækst i Europa

Edge-computing har stille og roligt vokset sig stort, og ifølge en ny analyse vil væksten fortsætte i ret højt tempo. Den vil overgå den generelle it-vækst.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er mange fordele ved at lægge databehandling ud på de steder, hvor data genereres i stedet for at sende alle rådata til bearbejdning på et centralt sted. Derfor har interessen for edge-computing været jævnt voksende de senere år. Væksten på markedet fortsætter de kommende år, viser en ny forudsigelse fra analysevirksomheden IDC. Edge er ikke længere en specialitet i kanten af markedet. Området er ved at blive mainstream og har skabt en underskov af leverandører og service-udbydere.

Her i 2022 vil markedet for produkter til edge-computing være på 265 milliarder kroner i Europa. Tre år senere – i 2025 – vil omsætningen nå op på 420 milliarder kroner. Det giver en årlig vækst i perioden på 16,4 procent, hvilket er betydeligt over den årlige vækst for hele ITK-markedet på cirka 5 procent (løseligt anslået ud fra forskellige analysefirmaers forudsigelser).

Markedet er ved at modne

"Med nye branchespecifikke løsninger og en værdikæde, der er ved at blive opbygget i Europa, er mange brancher begyndt at forstå fordelene og mulighederne bag edge og har øget deres edge-investeringer," siger Alexandra Rotaru, forskningsanalytiker hos IDC.

"Derfor vil organisationer i stigende grad bevæge sig fra indledende bevidsthed (om mulighederne, red.) og pilotfaser til mere modne produktionsudrulninger i det næste par år – understøttet af en bred vifte af edge-serviceudbydere," tilføjer Alexandra Rotaru.

Edge-computing knyttes ofte til IoT-installationer, for eksempel behandling af data fra sensorer. Det vil stadig være det dominerende område drevet frem af produktfremstilling og anden produktion. Men væksten vil være størst inden for de brugercases, som omfatter kunstig intelligens og AR/VR.

Det sidste ser man inden for eksempelvis AR-understøttede operationer på sygehuse, anatomisk diagnostik, shopping-rådgivning, produktanbefalinger og automatiseret sagsbehandling af krav, nævner IDC i forbindelse med den nye undersøgelse af edge-computing-markedet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S