Edge er ikke længere ude på kanten – solid vækst i Europa

Edge-computing har stille og roligt vokset sig stort, og ifølge en ny analyse vil væksten fortsætte i ret højt tempo. Den vil overgå den generelle it-vækst.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er mange fordele ved at lægge databehandling ud på de steder, hvor data genereres i stedet for at sende alle rådata til bearbejdning på et centralt sted. Derfor har interessen for edge-computing været jævnt voksende de senere år. Væksten på markedet fortsætter de kommende år, viser en ny forudsigelse fra analysevirksomheden IDC. Edge er ikke længere en specialitet i kanten af markedet. Området er ved at blive mainstream og har skabt en underskov af leverandører og service-udbydere.

Her i 2022 vil markedet for produkter til edge-computing være på 265 milliarder kroner i Europa. Tre år senere – i 2025 – vil omsætningen nå op på 420 milliarder kroner. Det giver en årlig vækst i perioden på 16,4 procent, hvilket er betydeligt over den årlige vækst for hele ITK-markedet på cirka 5 procent (løseligt anslået ud fra forskellige analysefirmaers forudsigelser).

Markedet er ved at modne

"Med nye branchespecifikke løsninger og en værdikæde, der er ved at blive opbygget i Europa, er mange brancher begyndt at forstå fordelene og mulighederne bag edge og har øget deres edge-investeringer," siger Alexandra Rotaru, forskningsanalytiker hos IDC.

"Derfor vil organisationer i stigende grad bevæge sig fra indledende bevidsthed (om mulighederne, red.) og pilotfaser til mere modne produktionsudrulninger i det næste par år – understøttet af en bred vifte af edge-serviceudbydere," tilføjer Alexandra Rotaru.

Edge-computing knyttes ofte til IoT-installationer, for eksempel behandling af data fra sensorer. Det vil stadig være det dominerende område drevet frem af produktfremstilling og anden produktion. Men væksten vil være størst inden for de brugercases, som omfatter kunstig intelligens og AR/VR.

Det sidste ser man inden for eksempelvis AR-understøttede operationer på sygehuse, anatomisk diagnostik, shopping-rådgivning, produktanbefalinger og automatiseret sagsbehandling af krav, nævner IDC i forbindelse med den nye undersøgelse af edge-computing-markedet.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Compliance Manager til PET - Styrk vores IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job