Test: Razer Kraken: Gaminglyd til lavpris

God til prisen, men lyden er ikke så god.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Razer Kraken X har i lang tid været vores bud på det bedste billige headset, og den gode nyhed er, at det bliver stadig billigere på grund af svimlende salgstal og aktuelle rabatter. Den typiske pris ligger i underkanten af 400 kroner, men man kan finde headsettet 100 kroner billigere.

Naturligvis må man bringe uundgåelige ofre for at komme ned på denne herlige pris. Det største er lydkvaliteten – her taber Kraken X til andre headset i denne test. Krakens udvidede frekvensområde er ikke stort. Det er heller ikke det mest behagelige til andet end gaming, fordi mikrofonen rager ud, og man kan hverken skubbe den ind eller fjerne den.

Kablet kompatibilitet

Som gamingheadset klarer Kraken X opgaven ualmindelig godt til prisen. De store ørepuder med memoryskum er komfortable over lange perioder, og mikrofonen gør det, den skal.

Det analoge 3,5 mm-stik er ikke opsigtsvækkende, men det giver dejlig kompatibilitet med en række pc’er og konsoller.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec