Test: Razer Kraken: Gaminglyd til lavpris

God til prisen, men lyden er ikke så god.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Razer Kraken X har i lang tid været vores bud på det bedste billige headset, og den gode nyhed er, at det bliver stadig billigere på grund af svimlende salgstal og aktuelle rabatter. Den typiske pris ligger i underkanten af 400 kroner, men man kan finde headsettet 100 kroner billigere.

Naturligvis må man bringe uundgåelige ofre for at komme ned på denne herlige pris. Det største er lydkvaliteten – her taber Kraken X til andre headset i denne test. Krakens udvidede frekvensområde er ikke stort. Det er heller ikke det mest behagelige til andet end gaming, fordi mikrofonen rager ud, og man kan hverken skubbe den ind eller fjerne den.

Kablet kompatibilitet

Som gamingheadset klarer Kraken X opgaven ualmindelig godt til prisen. De store ørepuder med memoryskum er komfortable over lange perioder, og mikrofonen gør det, den skal.

Det analoge 3,5 mm-stik er ikke opsigtsvækkende, men det giver dejlig kompatibilitet med en række pc’er og konsoller.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S