Test: Razer Kraken: Gaminglyd til lavpris

God til prisen, men lyden er ikke så god.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Razer Kraken X har i lang tid været vores bud på det bedste billige headset, og den gode nyhed er, at det bliver stadig billigere på grund af svimlende salgstal og aktuelle rabatter. Den typiske pris ligger i underkanten af 400 kroner, men man kan finde headsettet 100 kroner billigere.

Naturligvis må man bringe uundgåelige ofre for at komme ned på denne herlige pris. Det største er lydkvaliteten – her taber Kraken X til andre headset i denne test. Krakens udvidede frekvensområde er ikke stort. Det er heller ikke det mest behagelige til andet end gaming, fordi mikrofonen rager ud, og man kan hverken skubbe den ind eller fjerne den.

Kablet kompatibilitet

Som gamingheadset klarer Kraken X opgaven ualmindelig godt til prisen. De store ørepuder med memoryskum er komfortable over lange perioder, og mikrofonen gør det, den skal.

Det analoge 3,5 mm-stik er ikke opsigtsvækkende, men det giver dejlig kompatibilitet med en række pc’er og konsoller.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior Platform Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

Nordjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS