Test: Stærke mobiler i mellemklassen: Når det næstbedste er godt nok

Selvom topmobilernes teknologiske overlegenhed er tillokkende, vil det fornuftige valg for de fleste brugere være en mere moderat model. Går du et niveau under de mest avancerede telefoner, får du meget mobil for pengene.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der var engang (og ja, det er nu, vi begynder at lyde rigtig gamle), hvor der intet andet valg var end at købe den allerdyreste smartphone, hvis du ville være bare nogenlunde sikker på at få en smidig oplevelse.

Teknologien har udviklet sig i rygende fart.

I dag har de dyreste smartphones så store kræfter og så mange avancerede funktioner, at mange brugere faktisk ikke får udnyttet det halve.

Så hvorfor betale for alt dette, hvis du kan klare dig med mindre? Her kigger vi på tre modeller, der koster det halve af de dyreste mobiler, men som i features giver dig det, der er afgørende for en førsteklasses oplevelse.

Hurtige skærme

Vi befinder os i et prisleje, hvor der er plads til at tage designet seriøst. Det er nydelige mobiler, vi har med at gøre. Hvad man ikke ser med det blotte øje, er, at de kan mangle den hårdførhed, som topmobilerne tilbyder. Hvis de overhovedet har en IP-certificering, er den oftest i den beskedne klasse. Her er Samsungs testdeltager dog en undtagelse.

Den høje skærmhastighed, som topmobilerne har slået sig op på det seneste par år, er ikke droslet ned i dette segment. De testede mobiler tilbyder minimum 120 Hz opdateringshastighed. Det har stor betydning for den visuelle oplevelse. Den høje hastighed gør billedbevægelser skarpere og mere flydende.

Også i kamerafunktioner får man lov at smage på noget af det, vi kender fra de dyreste mobiler. To af deltagerne kan tage billeder med en skyhøj opløsning på 108 MP. Den grundlæggende billedkvalitet er dog ikke af samme klasse. Det er først og fremmest her og så i ydelsen, man mærker en forskel.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/motorola-edge-20-test-slank-mobil-med-turboskaerm/

https://www.altomdata.dk/xiaomi-11t-test-stor-og-kraftfuld-mediemobil/

https://www.altomdata.dk/samsung-galaxy-a52s-test-solid-allrounder/

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS