Test: Stærke mobiler i mellemklassen: Når det næstbedste er godt nok

Selvom topmobilernes teknologiske overlegenhed er tillokkende, vil det fornuftige valg for de fleste brugere være en mere moderat model. Går du et niveau under de mest avancerede telefoner, får du meget mobil for pengene.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der var engang (og ja, det er nu, vi begynder at lyde rigtig gamle), hvor der intet andet valg var end at købe den allerdyreste smartphone, hvis du ville være bare nogenlunde sikker på at få en smidig oplevelse.

Teknologien har udviklet sig i rygende fart.

I dag har de dyreste smartphones så store kræfter og så mange avancerede funktioner, at mange brugere faktisk ikke får udnyttet det halve.

Så hvorfor betale for alt dette, hvis du kan klare dig med mindre? Her kigger vi på tre modeller, der koster det halve af de dyreste mobiler, men som i features giver dig det, der er afgørende for en førsteklasses oplevelse.

Hurtige skærme

Vi befinder os i et prisleje, hvor der er plads til at tage designet seriøst. Det er nydelige mobiler, vi har med at gøre. Hvad man ikke ser med det blotte øje, er, at de kan mangle den hårdførhed, som topmobilerne tilbyder. Hvis de overhovedet har en IP-certificering, er den oftest i den beskedne klasse. Her er Samsungs testdeltager dog en undtagelse.

Den høje skærmhastighed, som topmobilerne har slået sig op på det seneste par år, er ikke droslet ned i dette segment. De testede mobiler tilbyder minimum 120 Hz opdateringshastighed. Det har stor betydning for den visuelle oplevelse. Den høje hastighed gør billedbevægelser skarpere og mere flydende.

Også i kamerafunktioner får man lov at smage på noget af det, vi kender fra de dyreste mobiler. To af deltagerne kan tage billeder med en skyhøj opløsning på 108 MP. Den grundlæggende billedkvalitet er dog ikke af samme klasse. Det er først og fremmest her og så i ydelsen, man mærker en forskel.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/motorola-edge-20-test-slank-mobil-med-turboskaerm/

https://www.altomdata.dk/xiaomi-11t-test-stor-og-kraftfuld-mediemobil/

https://www.altomdata.dk/samsung-galaxy-a52s-test-solid-allrounder/

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Infrastruktur | Nyborg

    IBM Infrastructure Days

    Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S