Nem VR til mobilen: HTC er klar med Vive Flow

De nye VR-briller er ultra-lette og skal blot tilsluttes din smartphone.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

VR er typisk ret omstændeligt at have med at gøre. Du skal ikke blot have et stort klodset headset på hovedet, du må også koble det i en stor pc med tykke kabler for at indhold igennem, og nogle løsninger kræver endda også at du opstiller kameraer for at tracke dine bevægelser.

Sådan er det slet ikke med Vive Flow. Brillerne vejer og fylder ikke mere end en skibrille og de kan foldes sammen, så de kan ligge i en jakke-lomme. Du slipper dog ikke helt for kablet, da Flow kobles til mobilen med USB C. Hovedtelefoner kan dog tilkobles trådløst direkte til headsettet via Bluetooth. Headsettet har også sine egne højttalere indbygget med fuld 3D-lyd.

Mange anvendelsesmuligheder

Vive Flow giver et 100-graders synsfelt med 3,2K opløsning og 75 Hz opdateringshastighed.

Der kommer hele tiden nyt indhold til headsettet. Lige nu forslår HTC at man kan bruge Vive Flow til:

● At se TV, film og andet indhold fra en telefon på et stort biograf-lærred
● At meditere og slappe af med skræddersyede VR-apps
● Træne hjernen med forskellige udfordrende apps
● Mødes og snakke med venner i VR
● Spille en bred vifte af VR-spil.

VIVE Flow er i butikkerne fra i dag til en vejledende pris på 4.499 kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S