Nem VR til mobilen: HTC er klar med Vive Flow

De nye VR-briller er ultra-lette og skal blot tilsluttes din smartphone.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

VR er typisk ret omstændeligt at have med at gøre. Du skal ikke blot have et stort klodset headset på hovedet, du må også koble det i en stor pc med tykke kabler for at indhold igennem, og nogle løsninger kræver endda også at du opstiller kameraer for at tracke dine bevægelser.

Sådan er det slet ikke med Vive Flow. Brillerne vejer og fylder ikke mere end en skibrille og de kan foldes sammen, så de kan ligge i en jakke-lomme. Du slipper dog ikke helt for kablet, da Flow kobles til mobilen med USB C. Hovedtelefoner kan dog tilkobles trådløst direkte til headsettet via Bluetooth. Headsettet har også sine egne højttalere indbygget med fuld 3D-lyd.

Mange anvendelsesmuligheder

Vive Flow giver et 100-graders synsfelt med 3,2K opløsning og 75 Hz opdateringshastighed.

Der kommer hele tiden nyt indhold til headsettet. Lige nu forslår HTC at man kan bruge Vive Flow til:

● At se TV, film og andet indhold fra en telefon på et stort biograf-lærred
● At meditere og slappe af med skræddersyede VR-apps
● Træne hjernen med forskellige udfordrende apps
● Mødes og snakke med venner i VR
● Spille en bred vifte af VR-spil.

VIVE Flow er i butikkerne fra i dag til en vejledende pris på 4.499 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS