Nem VR til mobilen: HTC er klar med Vive Flow

De nye VR-briller er ultra-lette og skal blot tilsluttes din smartphone.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

VR er typisk ret omstændeligt at have med at gøre. Du skal ikke blot have et stort klodset headset på hovedet, du må også koble det i en stor pc med tykke kabler for at indhold igennem, og nogle løsninger kræver endda også at du opstiller kameraer for at tracke dine bevægelser.

Sådan er det slet ikke med Vive Flow. Brillerne vejer og fylder ikke mere end en skibrille og de kan foldes sammen, så de kan ligge i en jakke-lomme. Du slipper dog ikke helt for kablet, da Flow kobles til mobilen med USB C. Hovedtelefoner kan dog tilkobles trådløst direkte til headsettet via Bluetooth. Headsettet har også sine egne højttalere indbygget med fuld 3D-lyd.

Mange anvendelsesmuligheder

Vive Flow giver et 100-graders synsfelt med 3,2K opløsning og 75 Hz opdateringshastighed.

Der kommer hele tiden nyt indhold til headsettet. Lige nu forslår HTC at man kan bruge Vive Flow til:

● At se TV, film og andet indhold fra en telefon på et stort biograf-lærred
● At meditere og slappe af med skræddersyede VR-apps
● Træne hjernen med forskellige udfordrende apps
● Mødes og snakke med venner i VR
● Spille en bred vifte af VR-spil.

VIVE Flow er i butikkerne fra i dag til en vejledende pris på 4.499 kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S