Nem VR til mobilen: HTC er klar med Vive Flow

De nye VR-briller er ultra-lette og skal blot tilsluttes din smartphone.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

VR er typisk ret omstændeligt at have med at gøre. Du skal ikke blot have et stort klodset headset på hovedet, du må også koble det i en stor pc med tykke kabler for at indhold igennem, og nogle løsninger kræver endda også at du opstiller kameraer for at tracke dine bevægelser.

Sådan er det slet ikke med Vive Flow. Brillerne vejer og fylder ikke mere end en skibrille og de kan foldes sammen, så de kan ligge i en jakke-lomme. Du slipper dog ikke helt for kablet, da Flow kobles til mobilen med USB C. Hovedtelefoner kan dog tilkobles trådløst direkte til headsettet via Bluetooth. Headsettet har også sine egne højttalere indbygget med fuld 3D-lyd.

Mange anvendelsesmuligheder

Vive Flow giver et 100-graders synsfelt med 3,2K opløsning og 75 Hz opdateringshastighed.

Der kommer hele tiden nyt indhold til headsettet. Lige nu forslår HTC at man kan bruge Vive Flow til:

● At se TV, film og andet indhold fra en telefon på et stort biograf-lærred
● At meditere og slappe af med skræddersyede VR-apps
● Træne hjernen med forskellige udfordrende apps
● Mødes og snakke med venner i VR
● Spille en bred vifte af VR-spil.

VIVE Flow er i butikkerne fra i dag til en vejledende pris på 4.499 kroner.

Læses lige nu

    Aller Media A/S

    Developer

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    IT Risk Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S