Test: Verbatim Executive Fingerprint Secure SSD: Lås filerne med fingeraftryk

En fingeraftrykslæser i drevet gør det muligt at låse dine filer inde, så kun du kan se dem.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke alle data, man ønsker skal falde i hænderne på andre. Derfor kan det være rart at kunne låse sine filer. Det tilbyder Verbatims drev på en smart måde.

En fingeraftrykslæser placeret på øverste del af det stålklædte ydre adskiller Executive Fingerprint Secure fra de rivalerne i testen. Sæt fingeren på aflæseren, så kan drevet se, at det er dig, der ønsker adgang til filerne – og, vupti, så er der åbent.

Det kræver en kort opsætning for at fungere. Men det er meget hurtigt klaret. Der er mulighed for at gemme op til otte fingeraftryk, så flere personer kan have adgang til filerne. Ud over fingeraftrykket gemmer man en adgangskode, som kan bruges i stedet.

Glemmer du denne, er der ingen mulighed for at åbne drevet, så vælg den med omhu, og husk den. Drevet kommer også med Verbatims sædvanlige pakke af software til backup, formatering mm. Det er en bonus, som er værd at tage med i regnestykket, når man overvejer dette drev.

Tung i optrækket

Det er ikke hastigheden, man skal købe dette drev for. Selvom det faktisk er hurtigere, end producenten selv har angivet – vi ramte cirka 350 MB/s i sekventiel læse- og skrivetid i CrystalDiskMark – så ligger det et stykke under de hastigheder vi forventer af et SSD-drev i dag. Så hvis du har store filbunker, der skal flyttes, må du berede dig på ventetid.

Drevet understøtter USB 3.2 gen. 1. Det kommer med USB-C til USB-A-kabel suppleret af USB-C-adapter, så man er dækket ind med begge typer tilslutning. Er sikkerheden vigtig for dig, så er dette drev bestemt interessant. Det er ikke et drev for den fartglade, men til gengæld er prisen attraktiv.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S