Test: Verbatim Executive Fingerprint Secure SSD: Lås filerne med fingeraftryk

En fingeraftrykslæser i drevet gør det muligt at låse dine filer inde, så kun du kan se dem.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke alle data, man ønsker skal falde i hænderne på andre. Derfor kan det være rart at kunne låse sine filer. Det tilbyder Verbatims drev på en smart måde.

En fingeraftrykslæser placeret på øverste del af det stålklædte ydre adskiller Executive Fingerprint Secure fra de rivalerne i testen. Sæt fingeren på aflæseren, så kan drevet se, at det er dig, der ønsker adgang til filerne – og, vupti, så er der åbent.

Det kræver en kort opsætning for at fungere. Men det er meget hurtigt klaret. Der er mulighed for at gemme op til otte fingeraftryk, så flere personer kan have adgang til filerne. Ud over fingeraftrykket gemmer man en adgangskode, som kan bruges i stedet.

Glemmer du denne, er der ingen mulighed for at åbne drevet, så vælg den med omhu, og husk den. Drevet kommer også med Verbatims sædvanlige pakke af software til backup, formatering mm. Det er en bonus, som er værd at tage med i regnestykket, når man overvejer dette drev.

Tung i optrækket

Det er ikke hastigheden, man skal købe dette drev for. Selvom det faktisk er hurtigere, end producenten selv har angivet – vi ramte cirka 350 MB/s i sekventiel læse- og skrivetid i CrystalDiskMark – så ligger det et stykke under de hastigheder vi forventer af et SSD-drev i dag. Så hvis du har store filbunker, der skal flyttes, må du berede dig på ventetid.

Drevet understøtter USB 3.2 gen. 1. Det kommer med USB-C til USB-A-kabel suppleret af USB-C-adapter, så man er dækket ind med begge typer tilslutning. Er sikkerheden vigtig for dig, så er dette drev bestemt interessant. Det er ikke et drev for den fartglade, men til gengæld er prisen attraktiv.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job