Test: Verbatim Executive Fingerprint Secure SSD: Lås filerne med fingeraftryk

En fingeraftrykslæser i drevet gør det muligt at låse dine filer inde, så kun du kan se dem.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke alle data, man ønsker skal falde i hænderne på andre. Derfor kan det være rart at kunne låse sine filer. Det tilbyder Verbatims drev på en smart måde.

En fingeraftrykslæser placeret på øverste del af det stålklædte ydre adskiller Executive Fingerprint Secure fra de rivalerne i testen. Sæt fingeren på aflæseren, så kan drevet se, at det er dig, der ønsker adgang til filerne – og, vupti, så er der åbent.

Det kræver en kort opsætning for at fungere. Men det er meget hurtigt klaret. Der er mulighed for at gemme op til otte fingeraftryk, så flere personer kan have adgang til filerne. Ud over fingeraftrykket gemmer man en adgangskode, som kan bruges i stedet.

Glemmer du denne, er der ingen mulighed for at åbne drevet, så vælg den med omhu, og husk den. Drevet kommer også med Verbatims sædvanlige pakke af software til backup, formatering mm. Det er en bonus, som er værd at tage med i regnestykket, når man overvejer dette drev.

Tung i optrækket

Det er ikke hastigheden, man skal købe dette drev for. Selvom det faktisk er hurtigere, end producenten selv har angivet – vi ramte cirka 350 MB/s i sekventiel læse- og skrivetid i CrystalDiskMark – så ligger det et stykke under de hastigheder vi forventer af et SSD-drev i dag. Så hvis du har store filbunker, der skal flyttes, må du berede dig på ventetid.

Drevet understøtter USB 3.2 gen. 1. Det kommer med USB-C til USB-A-kabel suppleret af USB-C-adapter, så man er dækket ind med begge typer tilslutning. Er sikkerheden vigtig for dig, så er dette drev bestemt interessant. Det er ikke et drev for den fartglade, men til gengæld er prisen attraktiv.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S