CMS-ekspert: 5 veje til succes for websites og webshops i 2022

Hvad kan virksomhederne pejle efter, når de starter elle justerer deres hjemmesider og onlineshops her i 2022? AOD PRO har talt med en onlineekspert, der sidder med fingeren på pulsen hver dag.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvordan tiltrækker og fastholder man besøgende på virksomhedswebsider og i webshops her i 2022? Hvilke nye tendenser er der? Storytelling og gode digitale oplevelser bliver nøgleordet i 2022, og der er specielt fem tendenser, som danske virksomheder skal holde øje med.

AOD PRO har talt med medstifteren af Storyblok (firmaet bag Headless CMS-system), Dominik Angerer. Han sidder med fingeren på pulsen i det daglige arbejde med virksomhedens webkunder og kan herfra følge de seneste trends.

Tendens 1: Søgning

”Det er vigtigt, at dine kunder kan finde de rigtige data, når de besøger din hjemmeside eller webshop. Der findes en lang række søgesystemer, der kan netop det, og det bliver stadig mere afgørende,” forklarer Dominik Angerer.

Algoritmer, der kan tilbyde anbefalinger, skal være en integreret del af søgningen – baseret på tidligere køb eller tendenser i markedet.

”Her kommer vi også til at se, at algoritmer anbefaler alternative produkter, hvis ikke et givent produkt er på lager, så man ikke går glip af salget.”

Tendens 2: AR/VR

I løbet af 2022 vil det blive mere almindeligt, at forbrugerne ønsker at afprøve produkter online og ikke blot besøge en webshop. Tendensen er født ud af pandemien, men ifølge Dominik Angerer, vil den fortsætte med uformindsket styrke i 2022.

”Vi kommer til at se websites, der bruger briller, og nogle der forsøger at levere AR-oplevelsen direkte. Der vil komme flere enheder og teknologier, der understøtter det her i 2022.”

Dominik Angerer tror mest af alt tror på AR, for VR kan være besværligt at bruge både for forbrugeren og virksomhederne.

”Det handler jo om at sikre en god kundeoplevelse.”

Tendens 3: Krypto-teknologi

Selvom kryptovaluta næppe bliver specielt dominerende i 2022, så ser Dominik Angerer, at teknologien bag vil blive brugt langt mere i 2022, men i form af digitale pengepunge, ”digital wallets”.

”Det skal være let at afslutte en handel i en onlinebutik, og her kan en digital wallet hjælpe. Der vil komme en række standardløsninger i løbet af 2022, som vil gøre det let for virksomheder at integrere en digital wallet i deres online-løsninger,” siger Dominik Angerer.

Tendens 4: Menneskelig kontakt

Chat-bots har været ret almindelige i webshops det sidste par år, men det kommer til at ændre sig i løbet af 2022, mener Dominik Angerer.

”Vi kommer i højere grad til at se en ægte menneske stå bag chats og ikke mindst talekontakt. Det handler igen om at give folk en bedre oplevelse, når de handler i shoppen, og en chat-bot er både begrænset og irriterende at bruge.”

Tendens 5: Oplevelse og brugerrejse

Det hele kan koges ned til at sikre den gode oplevelse for den enkelte kunde; personalisering er en af de vigtige måder at gøre dette på.

Storytelling bliver omdrejningspunktet, og derfor skal systemerne kunne håndtere flere ellers adskilte kanaler på en gang.

”Den gode digitale brugerrejse, og de systemer vi kommer til at se i 2022, vil i langt højere grad end tidligere komme til at understøtte det,” vurderer Dominik Angerer.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S