Test: SureFire GX3 Gaming SSD: Et godt køb til konsollen

En gammeldags disk klædt i moderne gamingklæder til en pris, der er til at overkomme.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke kun fotografer og 3D-designere, der har brug for hurtige drev. Gamere er ligeledes i målgruppen. Nutidens spil er så store og tunge, at der skal flyttes gevaldige mængder filer i en fart, hvis ikke man vil sidde og vente i evigheder foran computeren eller konsollen.

SureFire er et nyt mærke specifikt rettet mod gamere, og diskproducenten Verbatim står bag. GX3 Gaming SSD, som vi tester her, går nu under navnet Gaming Bunker SSD, men det er præcis samme drev, der er tale om.

Plastkabinet med bling

At GX3 Gaming SSD retter sig mod gamere, er der på ingen måde lagt skjul på. Drevet kommer i et glinsende plastikkabinet med lysende LED-streger. De lyser konstant, når drevet er inaktivt og blinker i forskellige farver, når det er aktivt.

Det gør os intet med lidt bling, men det havde nu været fint, hvis man havde mulighed for at slå lysshowet fra.

Ældre teknologi

Plastikkabinettet gør ikke meget for at beskytte drevet mod slag eller rystelser. Faktisk skulle vi selv lige åbne det og lirke drevet på plads, før vi kunne bruge vores testenhed. Der følger et fint udvalg af software med til drevet, herunder backup og kryptering mm.

Drevet understøtter USB 3.2 gen. 1, men leveres med den den ældre type USB-A til Micro-B, suppleret af USB-C-adapter.

Den anvendte disk er af SATA-typen. Det sætter begrænsninger på hastigheden.

Vi kom lidt over 400 MB/s i sekventiel læse- og skrivetid. Ganske udmærket for denne type drev og tilstrækkeligt, hvis du bruger det til en konsol. For så vil du alligevel ikke kunne få meget mere data igennem de tilgængelige porte.

Har du en toptunet gaming-pc kan det dog betale sig at kigge sig lidt om efter et hurtigere NVME-drev, som vil give dig betydelig mere fart på.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse