Med denne NAS bliver de helt store data-lagringer gjort hurtige

Datacentre og virksomheder med meget store behov for datalagring får nu en ny kæmpe-NAS blandt valgmulighederne, når det handler om all-flash-storage. Nyheden har 24 hurtige ssd-pladser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Qnap spiller esset ud med den nye all-flash-NAS, der har plads til 24 U.2 NVMe Gen 4x4 ssd'er, to Intel Xeon Silver 4300-processorer (16 eller 32 kerner) og to 25 GbE-porte. Det er Qnaps topmodel inden for denne type NAS.

Tilslutningsmulighederne er fornemme, og driftssikkerheden må formodes at være høj - der er fire nemlig også fire 2,5 GbE RJ45 LAN-slots, to PCIe Gen 4-pladser samt redundante strømforsyninger på 1200 W.

Hurtigt input og lav latenstid

"All-flash TDS-h2489FU sikrer høj I/O-ydeevne og lav latenstid med Xeon-processorer i serverklassen og U.2 NVMe Gen 4 x4-lagring," lover Jason HSU, der er produktchef for QNAP, og han tilføjer:

"Med mulighed for at styrke opgavekritiske, latensfølsomme arbejdsbelastninger med det samme og med fleksibel PCIe Gen 4-udvidelse kan TDS-h2489FU konfigureres yderligere for at opfylde udvidede behov ved applikationer med blandet brug og dataoverførsel."

Til datacentre og krævende applikationer

De to processorer i Xeon-klassen sikrer en meget høj kerneydeevne, hvilket giver mulighed for op til 1 TB DDR4 ECC-hukommelse med 8-kanalsmoduler og 32 Long DIMM-pladser, der opfylder kravene til de særligt store krav til databehandling, netværk og lagring i datacentre og ved krævende virksomhedsapplikationer.

Der er 24 ssd-pladser og mulighed for rackmontering. Der er 24 ssd-pladser og mulighed for rackmontering.

TDS-h2489FU har to M.2 PCIe Gen 3/SATA 6 Gbps-pladser, hvilket gør det muligt at installere ssd'er til datacentre (eksempelvis Intel Optane SSD) for at øge ydeevnen eller at implementere Coral M.2-acceleratorer til brug i forbindelse med for eksempel AI-accelereret billedgenkendelse.

De mest belastende opgaver

NAS'en kan vælges til selv de mest belastende opgaver, herunder hosting af virtuelle maskiner og containere, VMware-backup, forenkling af lokale backups/fjernbackups/cloud-backups eller konfigurering af en cloud-lagringsgateway for at implementere hybrid cloud-applikationer.

Den nye NAS, som kan rackmonteres, fås med forskellige mængder ram (fra 8 x 8 til 32 x 32 GB) og varierende Xeon Silver-processorer. Jo mere ram, des dyrere er NAS'en. Priserne starter ved lige godt 92.000 kroner ekskl. moms. Hertil kommer ssd'erne.

Læses lige nu

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S