Polestar 5 bliver hurtigere, lettere og mere dynamisk

Polestar bekræfter, at den kommende Polestar 5 vil være udstyret med en helt ny og specialudviklet platform i bonded aluminium, som også anvendes i fly- og rumfartskonstruktioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Bonded aluminium er en speciel limningsteknologi og samlingsmetode, der bliver anvendt i avancerede aluminiumskonstruktioner, hvor der stilles krav til lav vægt og høj ydeevne som i fx fly- og rumfartskonstruktioner. Resultatet er et let og stærkt materiale, der foruden en fremragende ydeevne også giver miljømæssige fordele.

Tidligere var teknologien arbejdskrævende og vanskelig at anvende i masseproducerede køretøjer uden at gå på kompromis med kvaliteten, men den udfordring har Polestars ingeniørteam af 280 tidligere Formel 1-ingeniører løst ved at opfinde en ny og forbedret fremstillingsproces, hvor karosseri og platform bygges på et og samme tidspunkt.

Bedre kørsel og rækkevidde

Den særlige fremstillingsproces medfører en betydelig vægtbesparelse på den såkaldte body in white (platform og karrosseri). Det bidrager til en målbar forbedring af bilens effektivitet, den elektriske rækkevidde, forbedrede køreegenskaber og sikkerhed.

"Vores britiske R&D-team er et af Polestars største aktiver. Kombinationen af fremragende ingeniørarbejde og teknologisk ekspertise gør det muligt for os at udvikle avanceret letvægts- og sportsvognsteknologi med et kreativt afsæt og et mindset, der omfavner innovativ teknologi. Det vil adskille os fra andre i de kommende år," siger Polestars administrerende direktør, Thomas Ingenlath.

I videreudviklingen af teknologien til Polestars første in-house producerede platform er den elektriske firedørs performance Polestar 5 designet med en vridningsstabilitet, der overgår selv traditionelle tosædede sportsvogne. Beslutningen om at specialudvikle platformen har også gjort det muligt at levere en produktionsmodel, der er tro mod konceptbilen Precept.

"Vi ønskede at udvikle en let bil i høj kvalitet hurtigt. Denne arkitektur giver enestående dynamiske og sikkerhedsmæssige egenskaber. Samtidig er den omkostningseffektiv og velegnet til serieproduktion," siger Pete Allen, der er chef for Polestars britiske R&D-enhed.
Udviklingen af Polestar 5 fortsætter i et højt tempo og er ledet af en R&D-enhed, som forventes at vokse med mere end 500 ingeniører over de kommende måneder. Man kan følge med i YouTube-dokumentarserien "Precept: From Concept to Car", der løbende afslører flere detaljer om Polestar 5 og giver et indblik i tilblivelsen af Polestars konceptbil Precept.

Læs vores test af Polestar 2 her:

https://www.altomdata.dk/polestar-2-test-staerk-tesla-rival-med-google-ombord/

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S