Test: 3 roterende hdd’er: Den gamle harddisk kan stadig noget

Selvom hastighederne er langt bagefter de nyeste ssd’er, bør den gamle hdd ikke aflives endnu.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De flashbaserede ssd-drev har efterhånden overtaget det meste af markedet for datalagring. Det betyder dog ikke, at der ikke kan være god grund til at overveje en skivebaseret hdd. På grund af prisen først og fremmest, men også på stabilitet og langtidsydelse kan der være noget at hente.

Et billigere alternativ

Til testen har vi haft tre forskellige hdd’er til rådighed. To af dem er skivebaserede versioner af drev, som også fås i ssd-form, nemlig SureFire GX3 og Verbatim Executive Finger-print SSD.

Design og funktionalitet er stort set identisk. Hos SureFire er anvendt præcis samme kabinet, mens den skivebaserede Verbatim er lidt større end ssd’en.

At det er relativt langsomme ssd’er, der også fås i hdd-udgaver, er lidt pudsigt, da hastighedsforskellen langt fra er så stor, som havde det været lynhurtige NVMe-drev.

SureFire er nede på cirka en tredjedel af hastigheden, mens Verbatim er cirka to en halv gang sløvere end ssd-versionen i sekventiel læsning og skrivning.

På priserne er der en del at hente, og når det gælder SureFire, ville vi gå efter hdd’en.

Hårdført lager til tasken

Vi har også testet SanDisk G-Drive ArmorATD. En harddisk i hårdført design skabt til at tage med, når der skal lagres filer i felten. Den er iklædt gummi og kommer med en moderat IP54-certificering, som garanterer modstandsygtighed over for stød, regn og støv.

Den sælges formatteret til Mac, men kan hurtigt formatteres til Windows, hvis man ønsker det. Hastighederne er lidt lavere end med de to andre hdd’er, men hvis du ønsker et stort lager, som du kan have med på farten uden at bekymre dig, er det en fin løsning.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job