Test: 3 roterende hdd’er: Den gamle harddisk kan stadig noget

Selvom hastighederne er langt bagefter de nyeste ssd’er, bør den gamle hdd ikke aflives endnu.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De flashbaserede ssd-drev har efterhånden overtaget det meste af markedet for datalagring. Det betyder dog ikke, at der ikke kan være god grund til at overveje en skivebaseret hdd. På grund af prisen først og fremmest, men også på stabilitet og langtidsydelse kan der være noget at hente.

Et billigere alternativ

Til testen har vi haft tre forskellige hdd’er til rådighed. To af dem er skivebaserede versioner af drev, som også fås i ssd-form, nemlig SureFire GX3 og Verbatim Executive Finger-print SSD.

Design og funktionalitet er stort set identisk. Hos SureFire er anvendt præcis samme kabinet, mens den skivebaserede Verbatim er lidt større end ssd’en.

At det er relativt langsomme ssd’er, der også fås i hdd-udgaver, er lidt pudsigt, da hastighedsforskellen langt fra er så stor, som havde det været lynhurtige NVMe-drev.

SureFire er nede på cirka en tredjedel af hastigheden, mens Verbatim er cirka to en halv gang sløvere end ssd-versionen i sekventiel læsning og skrivning.

På priserne er der en del at hente, og når det gælder SureFire, ville vi gå efter hdd’en.

Hårdført lager til tasken

Vi har også testet SanDisk G-Drive ArmorATD. En harddisk i hårdført design skabt til at tage med, når der skal lagres filer i felten. Den er iklædt gummi og kommer med en moderat IP54-certificering, som garanterer modstandsygtighed over for stød, regn og støv.

Den sælges formatteret til Mac, men kan hurtigt formatteres til Windows, hvis man ønsker det. Hastighederne er lidt lavere end med de to andre hdd’er, men hvis du ønsker et stort lager, som du kan have med på farten uden at bekymre dig, er det en fin løsning.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS