Test: 3 roterende hdd’er: Den gamle harddisk kan stadig noget

Selvom hastighederne er langt bagefter de nyeste ssd’er, bør den gamle hdd ikke aflives endnu.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De flashbaserede ssd-drev har efterhånden overtaget det meste af markedet for datalagring. Det betyder dog ikke, at der ikke kan være god grund til at overveje en skivebaseret hdd. På grund af prisen først og fremmest, men også på stabilitet og langtidsydelse kan der være noget at hente.

Et billigere alternativ

Til testen har vi haft tre forskellige hdd’er til rådighed. To af dem er skivebaserede versioner af drev, som også fås i ssd-form, nemlig SureFire GX3 og Verbatim Executive Finger-print SSD.

Design og funktionalitet er stort set identisk. Hos SureFire er anvendt præcis samme kabinet, mens den skivebaserede Verbatim er lidt større end ssd’en.

At det er relativt langsomme ssd’er, der også fås i hdd-udgaver, er lidt pudsigt, da hastighedsforskellen langt fra er så stor, som havde det været lynhurtige NVMe-drev.

SureFire er nede på cirka en tredjedel af hastigheden, mens Verbatim er cirka to en halv gang sløvere end ssd-versionen i sekventiel læsning og skrivning.

På priserne er der en del at hente, og når det gælder SureFire, ville vi gå efter hdd’en.

Hårdført lager til tasken

Vi har også testet SanDisk G-Drive ArmorATD. En harddisk i hårdført design skabt til at tage med, når der skal lagres filer i felten. Den er iklædt gummi og kommer med en moderat IP54-certificering, som garanterer modstandsygtighed over for stød, regn og støv.

Den sælges formatteret til Mac, men kan hurtigt formatteres til Windows, hvis man ønsker det. Hastighederne er lidt lavere end med de to andre hdd’er, men hvis du ønsker et stort lager, som du kan have med på farten uden at bekymre dig, er det en fin løsning.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)