Test: 3 roterende hdd’er: Den gamle harddisk kan stadig noget

Selvom hastighederne er langt bagefter de nyeste ssd’er, bør den gamle hdd ikke aflives endnu.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De flashbaserede ssd-drev har efterhånden overtaget det meste af markedet for datalagring. Det betyder dog ikke, at der ikke kan være god grund til at overveje en skivebaseret hdd. På grund af prisen først og fremmest, men også på stabilitet og langtidsydelse kan der være noget at hente.

Et billigere alternativ

Til testen har vi haft tre forskellige hdd’er til rådighed. To af dem er skivebaserede versioner af drev, som også fås i ssd-form, nemlig SureFire GX3 og Verbatim Executive Finger-print SSD.

Design og funktionalitet er stort set identisk. Hos SureFire er anvendt præcis samme kabinet, mens den skivebaserede Verbatim er lidt større end ssd’en.

At det er relativt langsomme ssd’er, der også fås i hdd-udgaver, er lidt pudsigt, da hastighedsforskellen langt fra er så stor, som havde det været lynhurtige NVMe-drev.

SureFire er nede på cirka en tredjedel af hastigheden, mens Verbatim er cirka to en halv gang sløvere end ssd-versionen i sekventiel læsning og skrivning.

På priserne er der en del at hente, og når det gælder SureFire, ville vi gå efter hdd’en.

Hårdført lager til tasken

Vi har også testet SanDisk G-Drive ArmorATD. En harddisk i hårdført design skabt til at tage med, når der skal lagres filer i felten. Den er iklædt gummi og kommer med en moderat IP54-certificering, som garanterer modstandsygtighed over for stød, regn og støv.

Den sælges formatteret til Mac, men kan hurtigt formatteres til Windows, hvis man ønsker det. Hastighederne er lidt lavere end med de to andre hdd’er, men hvis du ønsker et stort lager, som du kan have med på farten uden at bekymre dig, er det en fin løsning.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS