Pep dine Teams-beskeder op med nye flydende emojis

Microsoft er på vej med nye emojis til Teams-applikationen. Der kommer 1800 af de såkaldte Fluent Emojis, der er mere ekspressive i udtrykket end forgængerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Emojis er blevet en daglig del af mail- og chat-sproget for mange mennesker. De udtrykker afsenderens humør og indstilling til for eksempel et forslag, og i det hele taget bidrager de til en mere personlig kommunikation. Det har Google og Apple for længst taget konsekvensen af på mobilplatformen, men Microsoft er ved at indhente dem med en opdatering af humørikonerne i Teams.

Emojis i Teams bliver nu opgraderet til såkaldte Fluent Emojis, der ifølge Microsoft afspejler virksomhedens nye, flydende designsprog.

1800 opdaterede ikoner

Der er 1800 nye ikoner – og alle ikoner med mulighed for at justere hudtoner vil have seks forskellige valgmuligheder. Designet er blevet mere 3D-agtigt, så det, ifølge Microsofts designteam - har været muligt at gøre de fleste af humørikonerne animerede.

Mange af de nye ikoner kan animeres. Mange af de nye ikoner kan animeres.

De nye Fluens Emojis skulle automatiske dukke op på ikon-listen i Teams. Hvis de ikke er dukket op, kan man ifølge Microsoft hente dem i Teams indstillingsmenu ved at gå til afsnittet "Om" og klikke på "Offentlig forhåndsvisning".

Ikke alle kan dog se denne mulighed i Teams, da den kan være deaktiveret af virksomhedens it-administrator.

Hvis nyheden ellers fungerer, skulle de nye emojis være tilgængelige ikke kun på pc'er, men også på enheder med macOS og iOS.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S