Jaguar samarbejder med Nvidia om fremtidens elbil

Fra og med 2025 vil alle nye køretøjer fra Jaguar og Land Rover blive bygget på Nvidia Drive-platformen, som sikrer et bredt udvalg af aktive sikkerhedssystemer, automatiske kørsels- og parkeringssystemer samt avancerede AI-funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den nye full-stack-løsning er baseret på Nvidia Drive Hyperion, som omfatter centraliserede Drive Orin AV-computere, Drive AV- og Drive IX-software samt sikkerheds- og netværkssystemer og surround-sensorer.

Drive Orin er bilens AI-hjerne, som styrer Jaguar Land Rovers operativsystem, mens Drive Hyperion er centralnervesystemet.

Jaguar Land Rover vil også udnytte internt udviklede datacenterløsninger med Nvidia DGX til træning af AI-modeller og Drive Sim-software bygget på Nvidia Omniverse med henblik på fysisk nøjagtig simulering i realtid.

Jaguar Land Rovers softwaredefinerede funktioner og dens end-to-end-verificerings- og valideringsarkitektur gør det muligt at levere innovative assisterede og automatiserede kørselstjenester i hele køretøjets levetid via trådløse softwareopdateringer.

Ubegrænset potentiale

Thierry Bolloré, Jaguar Land Rover Chief Executive Officer, sagde: "Samarbejde og videndeling med branchelederen Nvidia er afgørende for at realisere vores Reimagine-strategi og sætte nye standarder inden for kvalitet, teknologi og bæredygtighed.

"Jaguar Land Rover bliver producent af verdens mest eftertragtede luksusbiler og tjenesteydelser til de mest kvalitetsbevidste kunder. Vores langsigtede strategiske partnerskab med Nvidia vil åbne op for nærmest ubegrænset potentiale for vores fremtidige køretøjer, efterhånden som virksomheden fortsætter sin transformation frem mod et ægte globalt, digitalt kraftcenter."

Jensen Huang, Nvidias grundlægger og CEO, sagde: "Næste generations biler vil forvandle bilindustrien til én af de største og mest avancerede teknologiske brancher. Flåder af softwaredefinerede, programmerbare biler vil tilbyde nye funktioner og tjenester i hele bilens levetid. Vi er glade for at samarbejde med Jaguar Land Rover om at gentænke fremtiden for transport og skabe de mest avancerede biler."

Jaguar Land Rover stræber efter at opnå nuludledning af CO2 for hele forsyningskæden, produkterne og aktiviteterne inden 2039.

Annonce

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S