Her er månedens mest solgte mobiler: Dyre modeller dominerer

Brugerne er villige til at betale store summer for deres mobiltelefoner, viser den seneste opgørelse over de mest solgte mobiler hos teleselskabet 3.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der et står Pro, Max og Ultra på de fleste af februar måneds mest solgte mobiler hos 3. Det indikerer, at køberne går efter de dyreste og mest avancerede modeller. Dog udelukkende modeller begrænset til to producenter - Apple og Samsung.

Samsungs nye topmobil går direkte ind på listen

Apple er overlegent i førerfeltet med de første seks pladser på listen. Samsung snupper tre pladsen i den nederste del af listen, alle med den nye topmobil Galaxy S22 Ultra, som blev sat til salg i fredags, i forskellige konfigurationer.

Mellemklassemobiler og billigere modeller glimrer ved deres fravær. Det nærmeste vi kommer er en iPhone 13 mini.

Top 10 mobiler solgt i februar 2022:

1) Apple iPhone 13 128GB
2) Apple iPhone 13 mini 128GB
3) Apple iPhone 13 Pro 128GB
4) Apple iPhone 13 Pro 256GB
5) Apple iPhone13ProMax 128GB
6) Apple iPhone13ProMax 256GB
7) Samsung Galaxy S22 Ultra 128GB
8) Samsung Galaxy S22 Ultra 512GB
9) Apple iPhone 12 64GB
10) Samsung Galaxy S22 Ultra 256GB

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S