Netflix hæver priserne i Danmark - så meget mere skal du betale ...

Alt bliver dyrere for tiden, også dit Netflix-abonnement. Prisstigningerne kommer fordi Netflix skal bruge penge til at producere nyt indhold.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke billigt at skabe serier og film på det niveau Netflix gør. Derfor kommer brugerne til at betale lidt ekstra for at få adgang til tjenesten.

Prisstigningerne rammer allerede fra i dag, og udgør 15 kroner for et standard-abonnement, der tillader to aktive skærme ad gangen i HD-kvalitet. Prisen stiger fra 99 kroner til 114 kroner om måneden.

For et Premium-abonnement, der tillader streaming i op til 4k+-kvalitet på op til fire skærme ad gangen, stiger prisen fra 129 kroner til 149 kroner - altså en forøgelse på 20 kroner.

Det er kun Netflix Basic-abonnementet, som tillader streaming på én skærm ad gangen i lav opløsning, der ikke stiger. Her er prisen fortsat 79 kroner.

Skal finansiere indhold

Argumentet for prisstigningerne er, at der skal skaffes finansiering til nye produktioner. Netflix har gearet gevaldigt op på egenproduktioner, også lokalt i lande som Danmark.

“Vi opdaterer vores priser, så vi kan blive ved med at tilbyde en bred vifte af muligheder inden for kvalitetsunderholdning og fortsat investere i serier som ‘Kastanjemanden’ og film som ‘Against the Ice’,” fortæller Netflix til Ritzau.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S