Netflix hæver priserne i Danmark - så meget mere skal du betale ...

Alt bliver dyrere for tiden, også dit Netflix-abonnement. Prisstigningerne kommer fordi Netflix skal bruge penge til at producere nyt indhold.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke billigt at skabe serier og film på det niveau Netflix gør. Derfor kommer brugerne til at betale lidt ekstra for at få adgang til tjenesten.

Prisstigningerne rammer allerede fra i dag, og udgør 15 kroner for et standard-abonnement, der tillader to aktive skærme ad gangen i HD-kvalitet. Prisen stiger fra 99 kroner til 114 kroner om måneden.

For et Premium-abonnement, der tillader streaming i op til 4k+-kvalitet på op til fire skærme ad gangen, stiger prisen fra 129 kroner til 149 kroner - altså en forøgelse på 20 kroner.

Det er kun Netflix Basic-abonnementet, som tillader streaming på én skærm ad gangen i lav opløsning, der ikke stiger. Her er prisen fortsat 79 kroner.

Skal finansiere indhold

Argumentet for prisstigningerne er, at der skal skaffes finansiering til nye produktioner. Netflix har gearet gevaldigt op på egenproduktioner, også lokalt i lande som Danmark.

“Vi opdaterer vores priser, så vi kan blive ved med at tilbyde en bred vifte af muligheder inden for kvalitetsunderholdning og fortsat investere i serier som ‘Kastanjemanden’ og film som ‘Against the Ice’,” fortæller Netflix til Ritzau.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse