Netflix hæver priserne i Danmark - så meget mere skal du betale ...

Alt bliver dyrere for tiden, også dit Netflix-abonnement. Prisstigningerne kommer fordi Netflix skal bruge penge til at producere nyt indhold.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke billigt at skabe serier og film på det niveau Netflix gør. Derfor kommer brugerne til at betale lidt ekstra for at få adgang til tjenesten.

Prisstigningerne rammer allerede fra i dag, og udgør 15 kroner for et standard-abonnement, der tillader to aktive skærme ad gangen i HD-kvalitet. Prisen stiger fra 99 kroner til 114 kroner om måneden.

For et Premium-abonnement, der tillader streaming i op til 4k+-kvalitet på op til fire skærme ad gangen, stiger prisen fra 129 kroner til 149 kroner - altså en forøgelse på 20 kroner.

Det er kun Netflix Basic-abonnementet, som tillader streaming på én skærm ad gangen i lav opløsning, der ikke stiger. Her er prisen fortsat 79 kroner.

Skal finansiere indhold

Argumentet for prisstigningerne er, at der skal skaffes finansiering til nye produktioner. Netflix har gearet gevaldigt op på egenproduktioner, også lokalt i lande som Danmark.

“Vi opdaterer vores priser, så vi kan blive ved med at tilbyde en bred vifte af muligheder inden for kvalitetsunderholdning og fortsat investere i serier som ‘Kastanjemanden’ og film som ‘Against the Ice’,” fortæller Netflix til Ritzau.

Økonomistyrelsen

Product Owner til RejsUd

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Proces Manager med agil erfaring til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

KMD A/S

Konsulent til KMD Health & Social

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job