Bluetooth-forbedringer på vej til Windows 11

Bluetooth og Windows har aldrig klinget godt sammen, men nu sker der endelig noget.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Bluetooth har efterhånden overtaget en temmelig stor del af tilkoblinger på vores pc, alligevel er det lidt en krig af tilføje og administrere trådløse enheder på en Windows-computer.

Nu sker der imidlertid noget. En større overhaling er på vej til Windows 11, som gør det betydeligt nemmere at have med Bluetooth at gøre.

Hurtig adgang

I stedet for at skulle kringle sig ind under Indstillinger for at tilføje og kontrollere Bluetooth-enheder, kommer der nu et dedikeret menupunkt til Bluetooth under hurtige indstillinger, som er tilgængelig direkte fra proceslinjen. Her vil det være muligt at tilkoble nye enheder og se batteriniveau på de allerede tilkoblede enheder. En ret nyttig funktion.

Den nye feature rulles i øjeblikket ud til dem der er på Windows Insider build 2567 eller højere, men der vil gå noget tid, før den lander hos almindelige brugere. Bare visheden om at den kommer, luner dog en smule.

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job