Bluetooth-forbedringer på vej til Windows 11

Bluetooth og Windows har aldrig klinget godt sammen, men nu sker der endelig noget.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Bluetooth har efterhånden overtaget en temmelig stor del af tilkoblinger på vores pc, alligevel er det lidt en krig af tilføje og administrere trådløse enheder på en Windows-computer.

Nu sker der imidlertid noget. En større overhaling er på vej til Windows 11, som gør det betydeligt nemmere at have med Bluetooth at gøre.

Hurtig adgang

I stedet for at skulle kringle sig ind under Indstillinger for at tilføje og kontrollere Bluetooth-enheder, kommer der nu et dedikeret menupunkt til Bluetooth under hurtige indstillinger, som er tilgængelig direkte fra proceslinjen. Her vil det være muligt at tilkoble nye enheder og se batteriniveau på de allerede tilkoblede enheder. En ret nyttig funktion.

Den nye feature rulles i øjeblikket ud til dem der er på Windows Insider build 2567 eller højere, men der vil gå noget tid, før den lander hos almindelige brugere. Bare visheden om at den kommer, luner dog en smule.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank