Bluetooth-forbedringer på vej til Windows 11

Bluetooth og Windows har aldrig klinget godt sammen, men nu sker der endelig noget.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Bluetooth har efterhånden overtaget en temmelig stor del af tilkoblinger på vores pc, alligevel er det lidt en krig af tilføje og administrere trådløse enheder på en Windows-computer.

Nu sker der imidlertid noget. En større overhaling er på vej til Windows 11, som gør det betydeligt nemmere at have med Bluetooth at gøre.

Hurtig adgang

I stedet for at skulle kringle sig ind under Indstillinger for at tilføje og kontrollere Bluetooth-enheder, kommer der nu et dedikeret menupunkt til Bluetooth under hurtige indstillinger, som er tilgængelig direkte fra proceslinjen. Her vil det være muligt at tilkoble nye enheder og se batteriniveau på de allerede tilkoblede enheder. En ret nyttig funktion.

Den nye feature rulles i øjeblikket ud til dem der er på Windows Insider build 2567 eller højere, men der vil gå noget tid, før den lander hos almindelige brugere. Bare visheden om at den kommer, luner dog en smule.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S