Bluetooth-forbedringer på vej til Windows 11

Bluetooth og Windows har aldrig klinget godt sammen, men nu sker der endelig noget.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Bluetooth har efterhånden overtaget en temmelig stor del af tilkoblinger på vores pc, alligevel er det lidt en krig af tilføje og administrere trådløse enheder på en Windows-computer.

Nu sker der imidlertid noget. En større overhaling er på vej til Windows 11, som gør det betydeligt nemmere at have med Bluetooth at gøre.

Hurtig adgang

I stedet for at skulle kringle sig ind under Indstillinger for at tilføje og kontrollere Bluetooth-enheder, kommer der nu et dedikeret menupunkt til Bluetooth under hurtige indstillinger, som er tilgængelig direkte fra proceslinjen. Her vil det være muligt at tilkoble nye enheder og se batteriniveau på de allerede tilkoblede enheder. En ret nyttig funktion.

Den nye feature rulles i øjeblikket ud til dem der er på Windows Insider build 2567 eller højere, men der vil gå noget tid, før den lander hos almindelige brugere. Bare visheden om at den kommer, luner dog en smule.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S