Her er 8 sjove facts om Gran Turismo 7

Det syvende spil i rækken af den populære Gran Turismo-serie udkom i fredags til enorm begejstring for fans af den nu 25 år gamle motorsports-francise. Her er otte sjove og interessante facts om spillet ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

1. Det nye spil byder på mere end 420 biler, som spillerne kan køre rundt i på 34 forskellige lokationer i hele verden. De 34 lokationer giver adgang til mere end 90 unikke baner.

2. Gran Turismo er en af de ældste spilserier til PlayStation. Det første spil blev udgivet i 1997 til den originale PlayStation 1.

https://www.altomdata.dk/i-dag-udkommer-det-laengeventede-gran-turismo-7/

3. Den seneste udgivelse i serien, Gran Turismo Sport, indgik som en del af verdens første Olympics Virtual Series forud for OL i Tokyo 2020. Virtuelle spillere fra hele verden deltog i konkurrencen, og i sidste ende blev det den regerende mester i FIA Nations Cup, Valerio Gallo, der løb med sejren.

4. Fra 2008 til 2016 konkurrerede spillere fra hele verden i PlayStation GT Academys konkurrence om en enestående mulighed for at blive optaget som professionel racerkører på Nissans racerteam. Vinderen modtog desuden al den nødvendige træning og autorisationer for at kunne konkurrere i internationale events.

5. I forbindelse med udgivelsen af Gran Turismo 7 har Sony Interactive Entertainment, i samarbejde med Sony AI og Polyphony Digital, skabt en helt ny kunstig intelligens for racerkørsel kaldt GT Sophy. Sophy startede ud med en helt ren tavle uden data og klarede sig ikke ret godt i begyndelsen. Nu kan den nemt slå den førende verdensmester, Valerio Gallo. Sophy vil fremover blive brugt i udviklingen af nye spil.

Få et blik ind i maskinrummet bag GT Sophy her.

6. Skaberen af Gran Turismo, Kazunori Yamauchi, har haft stor indflydelse på motorsport og racerkørsel siden han skabte det første spil. I 2013 fik han en gade opkaldt efter sig i byen Ronda, der ligger ca. 100 kilometer fra Málaga, og i 2015 modtog Yamauchi prisen Grand Prize of Creativity ved afholdelsen af den 30. internationale bilfestival i Paris for sine bidrag til bilindustrien.

7. Gran Turismo 7 er et slaraffenland for fotoentusiaster - spillet giver nemlig ubegrænsede muligheder for at tage virtuelle billeder af biler fra hele verden. Spillets Scapes-indstilling, som først udkom med Gran Turismo Sport, vender nu tilbage og bygger videre på den i forvejen omfattende liste af lokationer.

8. Både vejrforhold og tidspunktet på dagen i spillet vil have en dramatisk indflydelse på, hvordan det føles at køre - men det slutter ikke her! Baseret på en stor mængde af meteorologiske og geografiske data, har Polyphony Digital simuleret himlen over mange af racerbanerne over hele verden, hvilket betyder, at stjernerne og planeternes placering vil være præcis de samme i spillet som i virkeligheden.

/////

Er du vild med gaming, gamingcomputere og spil?
Så skal du læse videre i magasinet AOD, hvor du finder mange inspirerende artikler om gaming – ikke mindst om den bedste hardware.
Få et nyt magasin hver tredje uge med tests og indsigtsartikler

Annonce

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

KMD A/S

BI Consultant

Midtjylland

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S