Test: Xiaomi 11T Pro: Ekstremt hurtig opladning

Det tager kun lidt over 20 minutter at oplade denne prisstærke mobil, som er forsynet med teknologi af høj kaliber.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Trods enorme fremskridt i skærmkvalitet, kamerateknologi og processorkraft, er basale egenskaber som batteritid og opladning fortsat noget af det, der vægter højest ved køb. Her kan Xiaomi 11T noget ud over det sædvanlige.

Lader som et lyn

Som den første mobil på det danske marked, kan den oplade ved 120 W. Til sammenligning klarer de øvrige i testen 25-30 W. Der er således smæk på strømtilførslen, når du tilslutter den store klods af en oplader. Xiaomi angiver selv 17 minutter for en fuld opladning. Hos os var det nærmere 25 minutter, men det er stadig rasende hurtigt. Batterikapaciteten er generøse 5000 mAh, så strømmen rækker til et par dage.

Kameraet skuffer

Processoren er præcis den samme Snapdragon som hos næsten alle øvrige testdeltagere, og der er mulighed for op til 12 GB ram samt 256 GB lager. Kræfter og kapacitet er derfor ikke en mangel her.

Det er kameraegenskaber heller ikke. Som hos Motorola får du 108 MP i hovedkameraet, og det suppleres af ultravidvinkel samt kombineret zoom og makro. Zoomen er ikke optisk, så billedkvaliteten reduceres hurtigt, når du tager den i brug. Resultaterne hæmmes desuden af komplet mangel på optisk billedstabilisering.

Det spænder ben for, at du kan få noget brugbart ud af de 108 MP. Dog står almindelige stillbilleder fint, når du går ned på 12 MP, og kameraet er desuden forsynet med nogle sjove og kreative filmfunktioner, som man, trods en middelmådig videokvalitet, kan få nogle interessante resultater ud af.

Let og lækker

Mobilen er veldesignet. Trods den store Amoled-skærm, som står imponerede flot og farvestærkt, er den let og håndterbar. Der er anvendt nyeste Gorilla Glass på skærmen, men desværre har mobilen kun en IP53-certificering.

 

///

Vil du følge med i den hurtige udvikling inden for mobiltelefoner – og sikre dig den bedste mobiltelefon for pengene?
Magasinet AOD er spækket med inspiration, gode råd og test af de nye mobiltelefoner.
Få et nyt magasin hver tredje uge med tests og indsigtsartikler

///

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Product Owner - Platforme (IT Drift)

    Københavnsområdet

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S