Nyt supersonisk fly kan flyve fra Kina til New York på en time

Den kinesiske selskab Space Transportation har fremvist et et supersonisk fly, der kan flyve passagerer ved en hastighed på 4.184 km/t.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I en video på deres website viser Space Transportation hvordan det nye flys fragter adskillige passagerer fra Kina til New York på rekordtid. Som en raket skyder det direkte op i luften, for derefter at smide sine løfteraketter, der vinder sikkert tilbage til deres base, og fortsætte de 7000 kilometer til sin destination.

Der er tale om en fiktiv video, men Space Transportation forventer allerede i 2023 at foretage de indledende test, de første flyvninger i 2024 og i 2025 at kunne sende mandskab i luften.

Kan flyve turister i rummet

Foruden at kunne foretage lynflyvninger mellem klodens største byer, er det nye supersoniske fly tiltænke rumturisme. Med et fly som dette vil passagerer til nå til en rumstation på overskueligt tid.

Allerede i 2030 håber Space Transportation at kunne køre test af et bemandet rumfartøj.

https://www.altomdata.dk/elon-musk-har-bygget-verdens-stoerste-rumraket-skal-sende-mennesker-til-mars/

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S