Nyt supersonisk fly kan flyve fra Kina til New York på en time

Den kinesiske selskab Space Transportation har fremvist et et supersonisk fly, der kan flyve passagerer ved en hastighed på 4.184 km/t.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I en video på deres website viser Space Transportation hvordan det nye flys fragter adskillige passagerer fra Kina til New York på rekordtid. Som en raket skyder det direkte op i luften, for derefter at smide sine løfteraketter, der vinder sikkert tilbage til deres base, og fortsætte de 7000 kilometer til sin destination.

Der er tale om en fiktiv video, men Space Transportation forventer allerede i 2023 at foretage de indledende test, de første flyvninger i 2024 og i 2025 at kunne sende mandskab i luften.

Kan flyve turister i rummet

Foruden at kunne foretage lynflyvninger mellem klodens største byer, er det nye supersoniske fly tiltænke rumturisme. Med et fly som dette vil passagerer til nå til en rumstation på overskueligt tid.

Allerede i 2030 håber Space Transportation at kunne køre test af et bemandet rumfartøj.

https://www.altomdata.dk/elon-musk-har-bygget-verdens-stoerste-rumraket-skal-sende-mennesker-til-mars/

Læses lige nu

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S