Nyt supersonisk fly kan flyve fra Kina til New York på en time

Den kinesiske selskab Space Transportation har fremvist et et supersonisk fly, der kan flyve passagerer ved en hastighed på 4.184 km/t.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I en video på deres website viser Space Transportation hvordan det nye flys fragter adskillige passagerer fra Kina til New York på rekordtid. Som en raket skyder det direkte op i luften, for derefter at smide sine løfteraketter, der vinder sikkert tilbage til deres base, og fortsætte de 7000 kilometer til sin destination.

Der er tale om en fiktiv video, men Space Transportation forventer allerede i 2023 at foretage de indledende test, de første flyvninger i 2024 og i 2025 at kunne sende mandskab i luften.

Kan flyve turister i rummet

Foruden at kunne foretage lynflyvninger mellem klodens største byer, er det nye supersoniske fly tiltænke rumturisme. Med et fly som dette vil passagerer til nå til en rumstation på overskueligt tid.

Allerede i 2030 håber Space Transportation at kunne køre test af et bemandet rumfartøj.

https://www.altomdata.dk/elon-musk-har-bygget-verdens-stoerste-rumraket-skal-sende-mennesker-til-mars/

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job