Nyt supersonisk fly kan flyve fra Kina til New York på en time

Den kinesiske selskab Space Transportation har fremvist et et supersonisk fly, der kan flyve passagerer ved en hastighed på 4.184 km/t.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I en video på deres website viser Space Transportation hvordan det nye flys fragter adskillige passagerer fra Kina til New York på rekordtid. Som en raket skyder det direkte op i luften, for derefter at smide sine løfteraketter, der vinder sikkert tilbage til deres base, og fortsætte de 7000 kilometer til sin destination.

Der er tale om en fiktiv video, men Space Transportation forventer allerede i 2023 at foretage de indledende test, de første flyvninger i 2024 og i 2025 at kunne sende mandskab i luften.

Kan flyve turister i rummet

Foruden at kunne foretage lynflyvninger mellem klodens største byer, er det nye supersoniske fly tiltænke rumturisme. Med et fly som dette vil passagerer til nå til en rumstation på overskueligt tid.

Allerede i 2030 håber Space Transportation at kunne køre test af et bemandet rumfartøj.

https://www.altomdata.dk/elon-musk-har-bygget-verdens-stoerste-rumraket-skal-sende-mennesker-til-mars/

Læses lige nu

    Annonce

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Erfaren Omada-specialist til Statens IT

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Midtjylland

    KMD A/S

    Lead Business Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S