Danske udviklere er vilde med Java – og de netværker

Med næsten 30 år på bagen er Java et af de ældste udviklings- og programmeringssprog, og danskerne er nogle af de mest aktive brugere i verden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

For nyligt sendt Oracle version 18 af programmeringssproget Java på gaden, som vi skrev om her. Til AOD PRO oplyser Oracle, at selskabet har havde 56 milliarder aktive JVM’er i 2020 og forventer, at der vil være 82 milliarder med udgangen af 2025.

Georges Saab, som er vice president of development i Java Platform Group, forklarer, at Danmark er et af de mest aktive Java-communities i verden. For eksempel består Java-gruppen i København af over 250 Java-udviklere, og de holder regelmæssige møder for at netværke, dele viden og erfaring og samarbejde om de bedste måder Java kan bruges på.

”Vi er også rigtig glad for at se, at den globale serie af Goto: events vil holde mange flere events i Danmark med fokus på Java – som for eksempel Goto: Copenhagen i oktober 2022,” fortæller Georges Saab til AOD PRO.

Hjælp til at komme i gang

Han forklarer, at der er en række vigtige ting i den nye version af Java, som udviklere i Danmark vil få glæde af. Ikke mindst når det handler om innovation, stabilitet og sikkerhed.

”For det første er der blevet lavet forbedringer til kernebiblioteker så som JEP 400 ”UTF-8 by Default”, hvilket betyder at API’er der er afhængige af standardkaraktersættet vil opføre sig konsistent på tværs af alle implementeringer, operativsystemer, placeringer og konfigurationer,” siger Georges Saab.

Der er også andre forbedringer der gør det lettere for danske udviklere, blandt andet i JEP 408 ”Simple Web Server”, som er designet til at hjælpe udviklere, der ikke har erfaring med Java, og gerne vil hurtigt i gang med at kode.

”Simple Web Server giver et kommandolinjeværktøj der kan starte en minimal webserver, som kun serverer statiske filer, hvilket gør den oplagt til prototype-arbejde, ad-hoc kodning og til testformål – ikke mindst i uddannelsessammenhæng,” nævner Georges Saab.

Han slutter af med at fortælle, at den sidste større forbedring, som danske udviklere kan få glæde af er at finde i JEP 413 ”Code Snippets in Java API Documentation”.

”JEP 413 producerer et @snippet tag til JavaDoc Standard Doclet, der simplificerer inkluderingen af for eksempel kildekode i API-dokumentationen. På den måde bliver udviklere mere produktive, når de får bedre IDE-support til at udvikle og redigere snippets,” slutter Georges Saab.

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest