Danske udviklere er vilde med Java – og de netværker

Med næsten 30 år på bagen er Java et af de ældste udviklings- og programmeringssprog, og danskerne er nogle af de mest aktive brugere i verden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

For nyligt sendt Oracle version 18 af programmeringssproget Java på gaden, som vi skrev om her. Til AOD PRO oplyser Oracle, at selskabet har havde 56 milliarder aktive JVM’er i 2020 og forventer, at der vil være 82 milliarder med udgangen af 2025.

Georges Saab, som er vice president of development i Java Platform Group, forklarer, at Danmark er et af de mest aktive Java-communities i verden. For eksempel består Java-gruppen i København af over 250 Java-udviklere, og de holder regelmæssige møder for at netværke, dele viden og erfaring og samarbejde om de bedste måder Java kan bruges på.

”Vi er også rigtig glad for at se, at den globale serie af Goto: events vil holde mange flere events i Danmark med fokus på Java – som for eksempel Goto: Copenhagen i oktober 2022,” fortæller Georges Saab til AOD PRO.

Hjælp til at komme i gang

Han forklarer, at der er en række vigtige ting i den nye version af Java, som udviklere i Danmark vil få glæde af. Ikke mindst når det handler om innovation, stabilitet og sikkerhed.

”For det første er der blevet lavet forbedringer til kernebiblioteker så som JEP 400 ”UTF-8 by Default”, hvilket betyder at API’er der er afhængige af standardkaraktersættet vil opføre sig konsistent på tværs af alle implementeringer, operativsystemer, placeringer og konfigurationer,” siger Georges Saab.

Der er også andre forbedringer der gør det lettere for danske udviklere, blandt andet i JEP 408 ”Simple Web Server”, som er designet til at hjælpe udviklere, der ikke har erfaring med Java, og gerne vil hurtigt i gang med at kode.

”Simple Web Server giver et kommandolinjeværktøj der kan starte en minimal webserver, som kun serverer statiske filer, hvilket gør den oplagt til prototype-arbejde, ad-hoc kodning og til testformål – ikke mindst i uddannelsessammenhæng,” nævner Georges Saab.

Han slutter af med at fortælle, at den sidste større forbedring, som danske udviklere kan få glæde af er at finde i JEP 413 ”Code Snippets in Java API Documentation”.

”JEP 413 producerer et @snippet tag til JavaDoc Standard Doclet, der simplificerer inkluderingen af for eksempel kildekode i API-dokumentationen. På den måde bliver udviklere mere produktive, når de får bedre IDE-support til at udvikle og redigere snippets,” slutter Georges Saab.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics