Find en pc-skærm til dit hjemmekontor – til 1000 kroner

Der er ergonomiske udfordringer ved at sidde derhjemme og arbejde på en bærbar pc. Måske kan du få din arbejdsgiver til at give dig en rigtig pc-skærm, hvis den ikke er for dyr. Her er fem bud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hjemmekontor kan være en udfordring på mange måder. For eksempel kommer du hurtigt til at savne en stor skærm. Du kan undgå ømme skuldre og led ved at tilkoble en ekstern skærm til din bærbare computer.

Her er et udvalg af billige skærme til under 1000 kroner – en mulig løsning, hvis du ikke sidder tit og længe derhjemme. Og nok et prisleje, der ikke kan forskrække nogen arbejdsgiver.

Før køb skal du overveje udvalget af porte, størrelse og eventuelt mulighed for at montere skærmen på væggen for at spare plads.

5 skærme til cirka 1000 kroner












































































Producent 1 Samsung 2 Acer 3 LG 4 AOC 5 Philips
Navn S24R350 R240Y 24MP500-B 24B2XD 223V5LHSB2
Størrelse 24" 23,8" 24" 24" 21,5"
Format 16:9 (Wide) 16:9 (Wide) 16:9 (Wide) 16:9 (Wide) 16:9 (Wide)
Opløsning 1920 x 1080 (Full HD) 1920 x 1080 (Full HD) 1920 x 1080 (Full HD) 1920 x 1080 (Full HD) 1920 x 1080 (Full HD)
Porte HDMI 1.4, VGA HDMI, VGA HDMI, høretelefon HDMI, DVI, VGA HDMI, VGA
Opdatering/frekvens 75 Hz/5 ms. 75 Hz/1 ms. 75 Hz/5 ms. 75 Hz/4 ms. 60 Hz/5 ms.
Set til 1100 kr. 1100 kr. 990 kr. 1100 kr. 1000 kr.
Ekstra features Vipbar Kan vægmonteres 2 x HDMI-port Velegnet til gaming Kompakt skærm

 


Synes du, at pc-skærmen er noget af det vigtigste på kontoret og derhjemme?
Magasinet AOD bringer masser af indsigt og viden om skærme.
Få et nyt magasin hver tredje uge med tests og indsigtsartikler – prøv tre numre for 1,- kr.


 

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S