Nye privatlivsindstillinger i Google Workspace – virksomheder bør tjekke

Der er kommet en række nye funktioner i Google Workspace. Ikke mindst privatlivsindstillingerne bør administratorer og brugere tjekke igennem.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Google er i disse uger på vej med flere opdateringer til arbejdsplatformen Google Workspace. Der er for eksempel nye funktioner på vej til Google Docs, hvor overskrifter, fed, kursiv og gennemstreget tekst samt links automatisk kan konverteres til markdown-noteringer. På den måde kan du som Google Docs-bruger lettere lave strukturerede dokumenter.

Der kommer også en ny bookingside for aftaler, der kan sendes til eksterne partnere, og i Meet får administratoren nu mere kontrol. Det bliver blandt andet muligt centralt at bestemme, om chat, præsentation samt spørgsmål og svar hver især skal være tilgængelige. Det skulle tidligere gøres for hvert eneste opkald.

Brugerne skal selv indstille

Der sker også noget med privatlivsindstillingerne i Google Workspace. Det betyder blandt andet, at alle brugere nu selv skal ind og foretage indstillingerne. Administratoren mister en del rettigheder i samme omgang, og registrering af den enkelte brugers søgehistorik bliver slået til igen – også selvom den var slået fra før.

Så snart opdateringen til Google Workspace er blevet gennemført, vil disse ændringer slå igennem, og det er så op til den enkelte bruger at få justeret privatlivsindstillingerne på ny.

Du kan læse mere om nyhederne i en FAQ fra Google.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job